Hormonální nerovnováha u žen: Příznaky, bylinky a léčba

Ženské tělo je pod nadvládou mnoha různých hormonů, které zajišťují, že dojde k úspěšnému otěhotnění. Případně se starají o to, aby se po neúspěšném pokusu znovu opakoval cyklus, který má pro těhotenství zajistit co nejlepší podmínky. Jelikož ale není hladina ženských hormonů v organismu stabilní (což je právě případ menopauzy), často dochází k hormonální nerovnováze, která ženám způsobuje nepříjemné pocity a řadu fyzických potíží. Co s tím?

Ženské tělo má omezený čas pro reprodukci. S postupujícím věkem klesá počet a kvalita vajíček, čímž se sníží pravděpodobnost, že žena ve vyšším věku přirozeně otěhotní. Tento proces pak končí menopauzou, která je koncem ženského reprodukčně aktivního období.

Jelikož už tělo dále nepotřebuje opakovat cyklus kvůli potenciálnímu početí, hormony se začnou chovat jinak. Proto řada žen v tomto období zaznamená problémy, se kterými dříve neměly co dočinění.

Jak přicházející hormonální nerovnováhu poznáte? A existují nějaké metody, jak opět docílit harmonie?

Co je to hormonální nerovnováha

Hormony mají v těle lidí důležitou roli. V podstatě se jim dá připsat úloha poslíčků, kteří putují krví a říkají orgánům, co mají zrovna dělat. Hormony v ženském těle ovlivňují například metabolismus, ale i již zmíněnou reprodukci. V případě, že dojde k hormonální nerovnováze, znamená to, že máte buď hodně, nebo málo nějakého hormonu. (A tělo bohužel pro nás dovede poznat i opravdu malé rozdíly.) Tento stav pak ovlivňuje fungování celého organismu.

hormonální nerovnováha u žen příznaky projevy

V mnoha případech je hormonální nerovnováha způsobena přirozeným procesem stárnutí. V některých situacích k ní ale může dojít vlivem nějakého onemocnění. U mladších žen se proto dělá krevní test, který dovede zjistit, jestli je vše v pořádku.

Příznaky a projevy

Asi vás nepřekvapí, že hormonální nerovnováhu doprovází široká paleta (nepříjemných) příznaků.

Patří mezi ně například:

  • Akné
  • Špinění
  • Přírůstek na váze
  • Únava
  • Pocení
  • Časté močení
  • Deprese
  • Snížená chuť na sex

A mnoho dalších. Zároveň platí, že to, že se v některých bodech poznáváte nutně neznamená, že trpíte hormonální nerovnováhou. (Za řadou těchto problémů se totiž může schovávat i něco úplně jiného.)

Jak na hormonální rovnováhu?

Léčba

Jelikož je hormonální nerovnováha v menopauze normální, většina lékařů vám nedoporučí žádný konkrétní typ léčby. V případě, že jste žena v produktivním věku, lékaři vám mohou doporučit užívání hormonální antikoncepce, užívání léků na štítnou žlázu a podobně. (Speciální léčbu podstupují i ženy se syndromem polycystických ovarií.)

Zralým ženám se běžně doporučuje aktivní životní styl, který zahrnuje pohyb. Dále myslete na zdravý jídelníček. V případě, že máte při intimních chvílích pocit suchosti, nejjednodušším řešením je používání lubrikačních gelů.

hormonální nerovnováha léčba bylinky

Bylinky na hormonální nerovnováhu

Velmi oblíbené jsou i doplňky stravy pro ženy v menopauze, které obsahují bylinky. Ty mohou svým působením zmírnit nepohodlí, které s sebou menopauza obvykle přináší.

Bylinky na ženské hormony:

  • Ploštičník hroznatý
  • Červený jetel
  • Len setý
  • Smldinec chlupatý
  • Ženšen pravý
  • Drmek obecný

Tyto bylinky nejlépe působí v kombinaci s dalšími látkami. Ve složení kvalitního doplňku proto hledejte i zinek, vitamín E, vitamín D2 a vitamíny skupiny B. Počítejte ale s tím, že je potřeba tyto doplňky stravy užívat v doporučeném množství každý den. Jen tak lze docílit optimálního výsledku. Také nezapomínejte na to, že nedílnou součástí boje s hormonální nerovnováhou je i již zmíněný zdravý životní styl.

Autorem článku je:

Jana Pařízková

Menopauza je důležitý předěl v životě každé ženy. Moje motto zní: Buďte během menopauzy v pohodě.

Vaše menopauza

Rozsáhlý průvodce menopauzou - co je nejlepší na menopauzu, jak dlouho trvá, kde se dá udělat test, jak pracují ženské hormony. O tom všem se u nás dozvíte.

Kontakt

Kontakty