Ženské hormony – Víte, jak řešit jejich nedostatek?

Mužské a ženské hormony ovlivňují neuvěřitelné množství tělesných procesů. Proto tolik trpíme, když nám začnou kvůli menopauze klesat. Lze zvýšit ženské hormony? A pokud ano, jak?

Kvůli procesu stárnutí, během kterého spějeme k menopauze, se v našich tělech odehrává spousta změn. Máme méně kolagenu, což se projevuje na menší pružnosti pokožky, která je zároveň náchylnější k prohlubování vrásek. Také nám šedivějí vlasy a zpomaluje se náš metabolismus.

Když ale přechod doopravdy, k tomu všemu se ještě přidá vaginální suchost, bolest hlavy, nespavost, zvýšená míra pocení či podrážděnost. Protože jde o proces, který trvá řadu let a zatěžuje nás i naše okolí, poradíme vám, jak přirozeně zvýšit hladinu ženských hormonů, které vám mohou pomoci to trochu lépe ustát.

Co jsou to ženské hormony

Mezi ženské pohlavní hormony patří estrogen a progesteron. Estrogen ale není jenom jeden. Do této skupiny patří estradiol, estriol a estron. Tyto hormony mají steroidní povahu a primárně souvisejí s našimi pohlavními znaky. Ovlivňují i naše sexuální chování a cítění.

ženský pohlavní hormon

Ženský pohlavní hormon

Co se týče estrogenů, jde o skupinu steroidů, které mají vliv na periodicky se opakující cykly. I když se ve velké míře nacházejí v tělech žen, v malém množství je najdeme i u mužů. (Stejně je to u testosteronu, který je primárně mužským pohlavním hormonem, ale v malém množství ho mají i ženy.) Estrogeny jsou běžnou součástí hormonální antikoncepce. Od první menstruace po menopauzu v ženském těle převládá estradiol. Po menopauze pak převládá estron. Úlohou progesteronu je pak zajištění schopnosti úspěšné reprodukce.

Nedostatek ženských hormonů

Pokles ženských hormonů je jedním z průvodních jevů nástupu přechodu, kterým končí ženské reprodukční období, které trvalo od první menstruace až do středního věku. Jakmile žena projde přechodem, už není možné přirozeně otěhotnět. (V některých případech je to možné díky asistované reprodukci.) 

Pokles ženských pohlavních hormonů způsobuje výkyvy nálady a náchylnost k mnoha druhům zdravotních komplikací, před kterými ženy dříve chránily. Jde například o kardiovaskulární choroby, jejichž výskyt byl do té doby doménou mužů. Proto je extrémně důležité poznat nástup přechodu a začít se o sebe mnohem lépe starat.

projevy nedostatku ženských hormonů

Projevy

Projevy hormonální nerovnováhy ve svém těle poznáte celkem snadno. Bohužel, málokdy jsou její znaky příjemné. Spíš naopak.

Nerovnováhu a pokles ženských hormonů signalizuje:

  • Váhový přírůstek
  • Únava
  • Oslabení svalů
  • Pocení
  • Zácpa, nebo průjem
  • Horší zrak
  • Pokles libida
  • Deprese
  • Bolest při styku
  • Nepravidelná menstruace
  • Akné
  • Vaginální atrofie
  • Ztráta vlasů

A celá řada dalších symptomů. Jako je třeba tmavnutí kůže, nebo menší hustota kostní hmoty. 

přírodní hormony ženy

Přírodní hormony – bylinky

Pokud chcete, najdete ženské hormony v potravinách. Nebo alespoň jejich kvalitní nápodobu. (Kterou nazýváme fytoestrogeny.) Tyto látky jsou přítomné například ve výrobcích ze sóji. Také můžete zkusit bylinky na ženské hormony, na které se spoléhaly už naše maminky a babičky. 

Mezi ty nejvýznamnější patří:

Pokud nevíte, jakým způsobem je užívat, aby měly maximální efekt, zvolte si přírodní doplňky stravy pro ženy v menopauze, které obsahují jejich vyvážený komplex. V jejich složení by neměly chybět i další látky. Při výběru přípravku koukejte zejména na přítomnost komplexu vitamínů skupiny B, vitamín E, vitamín D2 a zinek.

Vaše menopauza

Rozsáhlý průvodce menopauzou - co je nejlepší na menopauzu, jak dlouho trvá, kde se dá udělat test, jak pracují ženské hormony. O tom všem se u nás dozvíte.

Kontakt

Kontakty