Postmenopauza: Jak ji poznat a jak dlouho trvá?

I když se v souvislosti s přechodem často hovoří o menopauze, hodně důležité je i období, které přichází hned po ní. Jmenuje se postmenopauza a v jeho průběhu se postupně ukazují nejrůznější zdravotní potíže. Jak ji poznat? A má nějakou délku trvání?

Menopauzou, do které vstupujeme tehdy, když 12 po sobě následujících měsíců nemenstruujeme, to ani zdaleka nekončí. Existuje i období, kterému se říká postmenopauza, a které je typické tím, že se musíme vyrovnat se širokým spektrem dalších potíží. Včetně těch zdravotních. V dřívějších dobách nás totiž před nimi do značné míry chránily ženské hormony, které se během menopauzy “vypnou”.

Z toho důvodu je důležité se předem informovat a vědět, na co konkrétního si máte dát v této době pozor. Díky tomu se pak dovedete mnohem snáze udržovat v dobré kondici.

Co je to postmenopauza?

Postmenopauza je období, které přichází po menopauze. (Což je patrné již z počátku slova, které obsahuje formulku post.) I když negativní příznaky, které se spojovaly s přechodem, mohou postupně ustupovat, neznamená to, že by v postmenopauze nepřicházely další výzvy, kterým je třeba čelit. Tím spíš, že snížená hladina estrogenu činí váš organismus náchylnější ke vzniku skutečně vážných zdravotních potíží.

co je postmenopauza jak dlouho trvá

Jak dlouho trvá?

Toto období nemá žádnou ohraničenou délku, protože určující je to, že u vás již proběhla menopauza. (Tzn. nemenstruovaly jste 12 po sobě jdoucích měsíců a již nemůžete otěhotnět.)

Příznaky a projevy postmenopauzy

I když jsou příznaky menopauzy v postmenopauze méně intenzivní, i v tomto období mohou u některých žen převládat. Plus se mohou objevit i některé další, se kterými jste dost možná ani nepočítaly.

Patří mezi ně například:

  • Močová inkontinence
  • Návaly horka
  • Návaly pocení
  • Deprese
  • Ztráta chuti na sex (některé ženy si ho ale užívají víc, tím spíš, když vědí, že již nemohou otěhotnět)
  • Nespavost
  • Přibírání hmotnosti
  • Vaginální suchost
  • Vypadávání vlasů

Také se u vás může po styku objevit lehké krvácení, které může souviset s vaginální suchostí a s vaginální atrofií. Rozhodně ale není moudré zanedbávat preventivní prohlídky u lékaře, protože může jít i o příznak děložních fibroidů a podobně.

Z dlouhodobého pohledu se také zvyšuje riziko vzniku osteoporózy, což je stav, během kterého dochází ke snížení hustoty kostní hmoty. Také se zvyšuje riziko kardiovaskulárních chorob, riziko obezity a podobně. Pravidelně se také podstupuje screening rakoviny prsu. Pokud navíc máte nový sexuální protějšek, to, že již nemůžete otěhotnět, by neměl být důvod pro zanedbání prevence pohlavně přenosných chorob.

jak zvládnout postmenopauza

Jak zvládnout postmenopauzu?

Každá žena prožívá toto období odlišně, z toho důvodu možná nebudete potřebovat tolik úlevových prostředků, jako vaše přítelkyně. Sexuální život každopádně dokáže zlepšit kvalitní lubrikační gel na bázi vody. Také můžete lékaře požádat o hormonální terapii.

Dobře vám však udělá i celková změna vašeho životního stylu, která by měla zahrnovat častější docházení na preventivní prohlídky, zdravý jídelníček a přiměřeně zvolenou formu pohybu. Úlevu od přetrvávajících příznaků menopauzy také dovedou poskytnout volně prodejné doplňky stravy pro menopauzální ženy, které obsahují komplex bylinek a dalších látek.

Hledejte v nich:

  • Ploštičník hroznatý
  • Ženšen pravý
  • Jetel luční
  • Smldinec chlupatý
  • Len setý
  • Vitamíny skupiny B

A další látky (vápník, vitamín K, vitamín D…), které podporují hormonální rovnováhu, energii, libido a celkové zdraví organismu.

Autorem článku je:

Jana Pařízková

Menopauza je důležitý předěl v životě každé ženy. Moje motto zní: Buďte během menopauzy v pohodě.

Vaše menopauza

Rozsáhlý průvodce menopauzou - co je nejlepší na menopauzu, jak dlouho trvá, kde se dá udělat test, jak pracují ženské hormony. O tom všem se u nás dozvíte.

Kontakt

Kontakty