Bylinky na menopauzu – které vám pomohou?

Na návaly v menopauze trpí řada žen. A kdyby jenom na ně! Řešit se musí i vaginální suchost, nebo pokles libida. V horším případě osteoporóza, která ženám tajně ubírá kostní hmotu. Aby pro vás bylo toto období snesitelnější, poradíme vám nejlepší bylinky na menopauzu.

Bylinky v menopauze nejsou spojované jen s dřívějšími dobami, kdy neexistovaly žádné léky, nebo doplňky stravy. Hodně žen se k jejich používání uchyluje i dnes. Některé z nich mají na ženské tělo v přechodu pozitivní vliv. Je ale důležité vědět, po kterých z nich sáhnout. Stejně tak je důležité znát potenciální omezení jejich užívání. Jinak by mohly v našem organismu napáchat víc škody než užitku.

Pokud nemáte maminku, nebo babičku, která by vám mohla předat svoje poznatky, to nejdůležitější se dozvíte níže.

Přírodní léčba menopauzy

Menopauza není nemoc, ale konec reprodukčního období ženy. Nedá se tedy nijak léčit. Nebo ne alespoň v tom smyslu, v jakém toto slovo chápeme. Existují ale metody, které mohou její nepříjemné projevy utlumit. A právě na ně je dobré se v této fázi zaměřit.

přírodní léčba menopauzy

Abychom předešly nežádoucímu úbytku kostí, měly bychom mít v jídelníčku dostatek vitamínu D a kalcia. Pro kosti je důležitý i vitamín K2. Budete se cítit lépe i v případě, že se pokusíte udržovat si zdravou tělesnou váhu. Pomalejší metabolismus vám sice nejspíš nedovolí vypadat jako modelka, ale rozhodně není moudré se smiřovat s velkým nadbytkem tělesného tuku. Kromě zdravějšího kardiovaskulárního systému a menšího rizika cukrovky budete řešit méně návalů horka. V neposlední řadě se spřátelte s pokrmy, které obsahují fytoestrogeny. (Rostlinná složka, která se účinky podobá lidskému estrogenu.) Najdeme je v sóje, tofu, tempehu či v sezamových semínkách.

Nejlepší bylinky při menopauze

Změna životního stylu ale nemusí sama o sobě stačit. Pokud jsou projevy ženského přechodu výrazné a úporné, můžete vyzkoušet účinky některých bylinek, které vám představíme níže.

Ploštičník hroznatý

Vsadit můžete i na ploštičník hroznatý, který má dobré výsledky při zvládání návalů horka. Také má pozitivní vliv na průběh a sílu projevů ženského přechodu. U reprodukčně aktivní populace žen se ploštičník hroznatý používá i na syndrom polycystických ovarií, či na premenstruační syndrom.

ploštičník menopauza
jetel menopauza

Červený jetel

Velké oblibě se těší účinky červeného jetele. Obsahuje totiž fytoestrogeny, které se velmi podobají lidskému estrogenu, jehož hladina během menopauzy klesá. Nejčastěji se používá na návaly horka, noční pocení a na ztrátu kostní hmoty, která může v pokročilých stádiích způsobovat osteoporózu. Vzhledem ke svým účinkům není doporučován ženám, které jsou ve sledování kvůli hormonálně podmíněné rakovině.

Len setý

Dalším spojencem, který vám může pomoci lépe zvládat příznaky menopauzy, je len setý, který si možná budete primárně spojovat s podporou normálního trávení. Mezi jeho potenciální benefity patří udržování normální hladiny cholesterolu a omezení návalů horka a pocení.

len setý menopauza
Sója luštinatá menopauza

Sója luštinatá

Sója obsahuje isoflavony, které se chovají podobně jako ženský hormon estrogen, jehož množství v období menopauzy v organismu klesá. Mezi jeho největší pozitiva patří omezení návalů horka a pocení.

Smldinec chlupatý

Smldinec chlupatý se dlouhodobě považuje za ženskou bylinku, protože přispívá k redukci potíží, které jsou spojené s menstruačním cyklem. Obsažené látky v něm navíc podporují hormonální rovnováhu, takže vám může ulevit od příznaků PMS a od příznaků nejrůznějších hormonálních bouří.

smldinec chlupatý na menopauzu
třezalka menopauza

Třezalka tečkovaná

Třezalka tečkovaná je dobrá skoro na všechno. Platí za významné přírodní antidepresivum. Také působí na problémy s nespavostí, na výkyvy nálad nebo na projevy menopauzy. Je ale potřeba zvážit, zda je pro vás vhodná, protože má kontraindikace k širokému spektru léků. Včetně hormonální antikoncepce, která brání nechtěnému otěhotnění.

Ženšen pravý

Vyzkoušet se hodí i ženšen pravý, který v Asii patří mezi vyhledávané životabudiče. Kromě toho, že podporuje normální úroveň energie, která může být u žen v přechodu nízká, podporuje i duševní bdělost a výkonnost. I ona může vlivem menopauzy kolísat, takže se hodí dát mu šanci.

ženšen pravý menopauza
drmek obecný klimakterium

Drmek obecný

I drmek obecný je známou ženskou bylinkou. Tradičně se používal na problémy s akné, PMS a problematickou menstruací. V období menopauzy může jeho užívání přispět k lepšímu duševnímu rozpoložení a k lepší kvalitě spánku. Ve výčtu bylinek na menopauzu má tedy jednoznačně místo.

Šalvěj lékařská

Šalvěj se běžně používá jako koření. Má ale i řadu účinků, kvůli kterým si jí všimly ženy v pre a post menopauzálním věku. Doporučuje se na návaly horka a na noční pocení. Také se spojuje s menším výskytem změny nálad.

Ačkoliv je šalvěj lékařská snášená ženami dobře, existuje jí nepřeberné množství druhů, z nichž některé obsahují látku zvanou thujon. Pokud je jí v organismu hodně, může vyvolat vedlejší účinky, mezi které patří zvracení nebo zrychlení tepu.

šalvěj menopauza

Jak na jejich správné užívání?

I když můžete všechny tyto bylinky užívat samostatně, nejlepší bude, když se je rozhodnete kombinovat mezi sebou. Mnohdy je najdete v přírodních doplňcích stravy na menopauzu a hormonální rovnováhu, ve kterých jsou i další důležité látky, jež přispívají k normálnímu fungování těla a k celkové pohodě.

V jejich složení kromě výše uvedených bylinek hledejte i vitamín B5, vitamín B6, vitamín B12, vitamín D3, vitamín E a zinek.

Jak se vypořádat s menopauzou?

Aby pro vás byla menopauza příjemnější, dlouhodobé užívání přírodních doplňků stravy na menopauzu a na podporu hormonální rovnováhy s obsahem vitamínů a bylinek by mělo mít jednoznačně zelenou.

Jejich užívání můžete ještě doplnit o další užitečné tipy, které přispívají k lepší kvalitě života. Je například potřeba mluvit o svých pocitech a potřebách. Pokud chcete provozovat milostné hrátky se svým partnerem, informujte ho o nutných změnách a naučte se používat kvalitní lubrikační gel. (Ideálně na bázi vody, v takovém případě nedojde k poškození kondomů, nebo jiných pomůcek.) Dále vyzkoušejte pravidelný pohyb a zlepšete svůj denní pitný režim. Také nezapomínejte na pravidelný kontakt se svým lékařem, který se postará o to, aby bylo všechno v pořádku.

Vaše menopauza

Rozsáhlý průvodce menopauzou - co je nejlepší na menopauzu, jak dlouho trvá, kde se dá udělat test, jak pracují ženské hormony. O tom všem se u nás dozvíte.

Kontakt

Kontakty