Bylinky na menopauzu – které vám pomohou?

Na návaly v menopauze trpí řada žen. A kdyby jenom na ně! Řešit se musí i vaginální suchost, nebo pokles libida. V horším případě osteoporóza, která ženám tajně ubírá kostní hmotu. Aby pro vás bylo toto období snesitelnější, poradíme vám nejlepší bylinky na menopauzu.

Bylinky v menopauze nejsou spojované jen s dřívějšími dobami, kdy neexistovaly žádné léky, nebo doplňky stravy. Hodně žen se k jejich používání uchyluje i dnes. Některé z nich mají na ženské tělo v přechodu pozitivní vliv. Je ale důležité vědět, po kterých z nich sáhnout. Stejně tak je důležité znát potenciální omezení jejich užívání. Jinak by mohly v našem organismu napáchat víc škody než užitku.

Pokud nemáte maminku, nebo babičku, která by vám mohla předat svoje poznatky, to nejdůležitější se dozvíte níže.

Přírodní léčba menopauzy

Menopauza není nemoc, ale konec reprodukčního období ženy. Nedá se tedy nijak léčit. Nebo ne alespoň v tom smyslu, v jakém toto slovo chápeme. Existují ale metody, které mohou její nepříjemné projevy utlumit. A právě na ně je dobré se v této fázi zaměřit.

přírodní léčba menopauzy

Abychom předešly nežádoucímu úbytku kostí, měly bychom mít v jídelníčku dostatek vitamínu D a kalcia. Pro kosti je důležitý i vitamín K2. Budete se cítit lépe i v případě, že se pokusíte udržovat si zdravou tělesnou váhu. Pomalejší metabolismus vám sice nejspíš nedovolí vypadat jako modelka, ale rozhodně není moudré se smiřovat s velkým nadbytkem tělesného tuku. Kromě zdravějšího kardiovaskulárního systému a menšího rizika cukrovky budete řešit méně návalů horka. V neposlední řadě se spřátelte s pokrmy, které obsahují fytoestrogeny. (Rostlinná složka, která se účinky podobá lidskému estrogenu.) Najdeme je v sóje, tofu, tempehu či v sezamových semínkách.

Nejlepší bylinky při menopauze

Změna životního stylu ale nemusí sama o sobě stačit. Pokud jsou projevy ženského přechodu výrazné a úporné, můžete vyzkoušet účinky některých bylinek, které vám představíme níže.

Šalvěj lékařská

Šalvěj se běžně používá jako koření. Má ale i řadu účinků, kvůli kterým si jí všimly ženy v pre a post menopauzálním věku. Doporučuje se na návaly horka a na noční pocení. Také se spojuje s menším výskytem změny nálad.

Ačkoliv je šalvěj lékařská snášená ženami dobře, existuje jí nepřeberné množství druhů, z nichž některé obsahují látku zvanou thujon. Pokud je jí v organismu hodně, může vyvolat vedlejší účinky, mezi které patří zvracení nebo zrychlení tepu.

šalvěj menopauza
jetel menopauza

Červený jetel

Velké oblibě se těší účinky červeného jetele. Obsahuje totiž fytoestrogeny, které se velmi podobají lidskému estrogenu, jehož hladina během menopauzy klesá. Nejčastěji se používá na návaly horka, noční pocení a na ztrátu kostní hmoty, která může v pokročilých stádiích způsobovat osteoporózu. Vzhledem ke svým účinkům není doporučován ženám, které jsou ve sledování kvůli hormonálně podmíněné rakovině.

Třezalka tečkovaná

Třezalka tečkovaná je dobrá skoro na všechno. Platí za významné přírodní antidepresivum. Také působí na problémy s nespavostí, na výkyvy nálad nebo na projevy menopauzy. Je ale potřeba zvážit, zda je pro vás vhodná, protože má kontraindikace k širokému spektru léků. Včetně hormonální antikoncepce, která brání nechtěnému otěhotnění.

třezalka menopauza
ploštičník menopauza

Ploštičník hroznatý

Vsadit můžete i na ploštičník hroznatý, který má dobré výsledky při zvládání návalů horka. Také má pozitivní vliv na průběh a sílu projevů ženského přechodu. U reprodukčně aktivní populace žen se ploštičník hroznatý používá i na syndrom polycystických ovarií, či na premenstruační syndrom.

Jak se vypořádat s menopauzou?

Aby pro vás byla menopauza příjemnější, je potřeba mluvit o svých pocitech a potřebách. Pokud chcete provozovat milostné hrátky se svým partnerem, informujte ho o nutných změnách a naučte se používat kvalitní lubrikační gel. (Ideálně na bázi vody, v takovém případě nedojde k poškození kondomů, nebo jiných pomůcek.) Dále vyzkoušejte pravidelný pohyb a zlepšete svůj denní pitný režim. Také nezapomínejte na pravidelný kontakt se svým lékařem, který se postará o to, aby bylo všechno v pořádku.

V případě, že si netroufáte na vlastnoruční míchání bylinek, které jsme uvedli výše, obstarejte si pro dlouhodobé užívání doplňky stravy na přírodní bázi, které jsou speciálně navržené pro ženy procházející menopauzou.

Vaše menopauza

Rozsáhlý průvodce menopauzou - co je nejlepší na menopauzu, jak dlouho trvá, kde se dá udělat test, jak pracují ženské hormony. O tom všem se u nás dozvíte.

Kontakt

Kontakty