Menopauza: Jaké má příznaky a jak dlouho trvá?

Ženský přechod je konečným stádiem reprodukčně aktivního období. Jelikož dochází k výraznému kolísání hormonů, má široké spektrum projevů, které mohou způsobovat nižší spokojenost se životem. Jak poznat menopauzu? A dá se na ni nějak připravit?

Nástup menopauzy je podobně jako nástup menstruace, u každé ženy trochu odlišný. I přesto se ženského přechodu v životě dočká každá reprodukčně aktivní žena. Jakmile touto fází projde, už není plodná a nemůže mít děti.

To ale není to jediné, co by nás ženy mělo zajímat. Vzhledem k tomu, že dochází k rapidnímu poklesu hormonů se najednou začínají projevovat další nepříjemné zdravotní komplikace a problémy. Ne nadarmo se často skloňuje problematika osteoporózy a menopauzy. (Řídnutí kostí, které má za následek vážné zlomeniny i při velmi mírném stresu, který je na kosti vyvíjen.)

Jelikož jde o velmi obsáhlé téma, nabízíme vám rozsáhlého průvodce, který vám nastíní, co můžete čekat.

Co je to menopauza?

Za menopauzu označujeme ztrátu menstruace, která u zdravých žen začíná v období puberty. Během tohoto časového úseku dochází k vyhasnutí funkce vaječníků, které do té doby pravidelně uvolňovaly zralé vajíčko během ovulace. (Ne vždy. U uživatelek hormonální antikoncepce k ovulaci často vůbec nedochází.) Jelikož jsou ale vaječníky hormonálně aktivní, dochází k poklesu ženských pohlavních hormonů, kterými jsou estrogen a progesteron. Věk nástupu ženského přechodu se liší, obecně se ale hovoří o rozpětí mezi 45.-55. rokem života.

menopauza příznaky

Příznaky menopauzy

Hormony jsou v našem těle zodpovědné za celou řadu procesů. Proto se během menopauzy a po ní setkáváme s širokou paletou (převážně) negativních tělesných a psychických změn.

Mezi příznaky ženského přechodu řadíme:

  • Méně časté menstruační krvácení
  • Změnu intenzity menstruace (může být slabší, ale také silnější)
  • Návaly horka
  • Noční pocení
  • Nespavost
  • Vaginální suchost
  • Přírůstek na váze
  • Problémy s koncentrací a pamětí
  • Bolest hlavy
  • Snížení libida
  • Ztrátu plnosti ňader
  • Ztrátu vlasů

Ale i další problémy. Jako je už jednou zmíněné řídnutí kostí. Ženy v přechodu a po něm mohou mít i častější problémy s infekcemi močových cest. Nezvyklé nejsou ani úzkosti a deprese. Co se týče sexu v menopauze, je stále možný, ale je potřeba hledět na dostatečné naladění se. K ruce si také vezměte lubrikační gel, který zmírní potíže s vaginální suchostí.

V jakém věku menopauza přichází

Věk ženského přechodu není přesně stanoven. U některých žen k němu dochází dříve než je obecně uváděný průměr. U jiných zase později. Nejčastěji však menopauza začíná mezi 45.-55. rokem života.

jak dlouho trvá menopauza a kdy začíná

Jak dlouho trvá menopauza

Opět jde o velmi univerzální údaj, který není u všech stejný. Obvykle se ale uvádí, že první příznaky menopauzy mohou být přítomné o čtyři roky dříve. Nepříjemné projevy mohou navíc trvat až čtyři další roky poté, co došlo ke ztrátě menstruace. Pokud bychom tedy hovořili v obecné rovině, lze očekávat až 8-10 krušných let.

Test na menopauzu

Ženský reprodukční cyklus je velmi křehký, avšak velmi spletitý. Některé ženy mohou cítit první známky přechodu, aniž by v něm byly. Především proto, že podobné projevy často mívají problémy se štítnou žlázou. To s sebou může přinést celou řadu problémů. Žena si například myslí, že už nemůže otěhotnět a přestane se chránit. Aby pak zjistila, že budou mít nového člena rodiny.

Z toho důvodu se vyplatí investovat do testu na menopauzu. Ten se dá sehnat po internetu, nebo v lékárně. Funguje podobně jako těhotenský test. Proužek namočíte do vzorku moči a do několika minut znáte výsledek. Pokud vyjde test negativně, obraťte se na svého lékaře s prosbou o vyšetření štítné žlázy.

Krvácení v menopauze

Pro přechod je typické, že nemáte menstruaci jeden rok a déle. Co když ale zaznamenáte špinění, nebo jinou formu krvácení? Je to normální? Bohužel není a je nutné kvůli tomu vyhledat lékaře.

test na menopauzu krvácení

Důvodů, proč se to děje, existuje několik. V první řadě může jít o jeden z příznaků rakoviny. Také může jít o polypy, atrofické endometrium nebo o hyperplazii endometria. Nelze vyloučit ani atrofii vaginálních svalů, či pohlavně přenosnou chorobu. V každém případě je lepší absolvovat sérii vyšetření než návštěvu lékaře odsouvat a kvůli tomu promarnit šanci na úspěšnou léčbu.

Co je nejlepší na menopauzu?

Oproti našim babičkám a prababičkám máme velké štěstí v tom, že nemusíme ženský přechod jen tak přetrpět. Můžeme si vybírat z širokého spektra doplňků stravy pro ženy a z dalších úlevových metod, které nám mohou pomoci toto náročné období v životě každé ženy zvládnout.

Menopauza a bylinky

Jednou z bylinek, která se těší velké oblibě, je ženšen, který má pozitivní vliv na návaly horka a pocení. Také podporuje normální činnost kardiovaskulárního systému. V neposlední řadě se může jeho užívání promítnout i do zvýšeného libida. Zajímavé účinky má i drmek obecný, který pomáhá na bolesti prsou. Ženy všech generací také znají účinky červeného jetele, který se používá na návaly horka, na vysoký krevní tlak a na podporu imunitního systému. Případně sáhněte ještě po kozlíku lékařském, po zeleném čaji či po ginko-bilobě. Doporučuje se také užívání ploštičníku hroznatého, smldince chlupatého a lnu setého.

menopauza bylinky

Přípravky na menopauzu

Užívání bylinek je jistě záslužné, protože jsou cenově velmi dostupné a dají se sehnat po internetu i v kamenných prodejnách. Problém s nimi ale může být v tom, že pokud používáte jen jednu, nedosáhnete takových výsledků, jako když použijete jejich správně zvolený komplex.

Jelikož ale bylinkám málokterá z nás doopravdy rozumí, nevyplatí se do této aktivity pouštět svépomocí. Kromě toho, že nevíme, které bylinky se navzájem podporují neumíme správně odhadnout jejich množství. Což může mít řadu následků. Proto je určitě moudřejší, když si obstaráte doplňky stravy na ženský přechod, které mají přírodní složení.

V jejich složení by neměly chybět tyto bylinky:

  • Len setý 
  • Smldinec chlupatý
  • Jetel luční červený
  • Drmek obecný
  • Ženšen pravý
  • Ploštičník hroznatý

Kromě bylinek se zaměřte i na vitamín E, zinek a další. Myslete ale na to, že jejich působení nepoznáte ze dne na den, ale až po delší době užívání. Do té doby je potřeba obrnit se trpělivostí. Vy to ale zvládnete.

Vaše menopauza

Rozsáhlý průvodce menopauzou - co je nejlepší na menopauzu, jak dlouho trvá, kde se dá udělat test, jak pracují ženské hormony. O tom všem se u nás dozvíte.

Kontakt

Kontakty