Ploštičník hroznatý: Proč ho užívat v období menopauzy?

Trápí vás časté noční probouzení, nadměrné pocení, návaly horka a další projevy menopauzy, kterými dává tělo najevo, že bojuje s hormonální nerovnováhou? Jednou z bylinek, která se na tyto potíže doporučuje, je ploštičník hroznatý. Co může ženám v tomto životním období nabídnout? A hodí se ho kombinovat ještě s nějakými dalšími látkami?

Ženy ve svých životech často čelí nejrůznějším výzvám. V mládí a v produktivním věku může jít o bolestivou menstruaci. Potíže v určitých ohledech s sebou přináší i těhotenství, které způsobuje řadu tělesných i psychických změn. A oddechnout si nemůžeme ani v menopauze. Sice už nemusíme řešit ochranu proti neplánovanému početí, na denní bázi se ale musíme vyrovnávat s bolestí hlavy, zhoršenou koncentrací a dalšími potížemi, které s sebou přechod obvykle přináší.

A to rozhodně není jednoduché. Tím spíš, že máme i přes všechny tyto komplikace podávat stabilní pracovní výkony. Vedlejší příznaky menopauzy také mohou komplikovat naše vztahy a mohou snižovat chuť do života.

Jak by vám s tímhle vším ale mohla pomoci jedna bylinka?

Co je to ploštičník hroznatý?

Ploštičník hroznatý je bylina z čeledi pryskyřníkovité. Doba květu je od srpna do září. Květ ploštičníku hroznatého bývá bílý a často je považován za vysoce dekorativní, proto ho mnohdy najdeme mezi okrasnými rostlinami. Zároveň jde ale o bylinku, které se připisují léčivé účinky, z toho důvodu se uplatňuje i v oblasti lidové medicíny. Zajímavostí je, že přirozeně ploštičník hroznatý roste pouze na území Severní Ameriky.

co je ploštičník účinky

Nejlepší účinky ploštičníku

Zajímavostí je, že užití ploštičníku hroznatého by mělo mít mírně analgetické účinky, díky kterým by mělo být možné utišit některé druhy bolesti. Používá se například na bolestivé stahy a křeče svalů a na bolesti, které se spojují s perimenopauzou a menopauzou. Vzhledem k tomu, že lidé dříve analgetika proti bolesti neznali, právě kvůli tomuto účinku se tato bylinka používala i v dávných dobách. (Ploštičník hroznatý je oblíbený například v tradiční čínské medicíně.)

Čínská lidová medicína ho doporučuje používat i na:

  • Podporu funkce jater
  • Podporu nervového systému
  • Tonizaci ledvin a dělohy

V západní lidové medicíně se pak ploštičník hroznatý používá i na zmírnění potíží, které mohou souviset s PMS. Domorodí obyvatelé Severní Ameriky pak tuto bylinu používali i během porodů a při potížích s periodou a menopauzou.

Menopauza a fytoestrogeny

V průběhu menopauzy se ženám doporučuje užívat fytoestrogeny, které mohou vyrovnávat úbytek ženského pohlavního hormonu estrogenu. Mezi jejich nejvýznamnější zástupce patří sója či červený jetel.

Pozadu však nezůstává ani ploštičník, který může taktéž přispívat k ženské hormonální rovnováze a k celkové pohodě. Ženy ho obvykle užívají na návaly horka a pocení. Také se můžete cítit méně unavené a můžete pociťovat lepší náladu.

ploštičník na menopauzu

Co dalšího užívat?

Ploštičník hroznatý rozhodně není jedinou bylinkou/látkou na menopauzu, kterou můžete na své potíže vyzkoušet. Mnohé z nich, spolu s ploštičníkem, najdete ve vícesložkových přírodních doplňcích stravy pro menopauzální ženy, které dovedou ženy podpořit v tomto náročném životním období.

Pokud chcete nějaký z nich vyzkoušet, sáhněte po takovém, který má na zadní etiketě:

  • Ploštičník hroznatý
  • Drmek obecný
  • Smldinec chlupatý
  • Len setý
  • Ženšen pravý
  • Jetel luční
  • Vitamíny skupiny B

A mnoho dalších.

Také nezapomínejte na to, že menopauza zvyšuje riziko postupného řídnutí kostí, z toho důvodu byste měly doplňovat i vitamín D, vitamín K a vápník. Aktivní pohyb pak může kromě posílení kostí a zlepšení nálady přispět k vašemu celkovému blahu tím, že vám pomůže udržovat normální stav aktivní svalové hmoty. Jelikož je důležitá pro normální metabolismus, neměly byste mít takové sklony k přibírání.

Autorem článku je:

Jana Pařízková

Menopauza je důležitý předěl v životě každé ženy. Moje motto zní: Buďte během menopauzy v pohodě.

Vaše menopauza

Rozsáhlý průvodce menopauzou - co je nejlepší na menopauzu, jak dlouho trvá, kde se dá udělat test, jak pracují ženské hormony. O tom všem se u nás dozvíte.

Kontakt

Kontakty