Premenstruační syndrom – Příznaky a jeho léčba

Pár dní před menstruací se obvykle cítíme naprosto příšerně. Máme špatnou náladu, trápí nás teplota a nejraději bychom se úplně stáhly z veřejného dění. Ale ono to často nejde. I v této chvíli, kdy se necítíme ve své kůži, musíme podávat stabilní výkony. Jde proti premenstruačnímu syndromu a jeho projevům nějak bojovat?

Ženská náladovost je před začátkem periody pověstná. Dokonce tolik, že se na ni svádí kde co. Je ale fér říct, že ženy za tyto výkyvy velmi často nemohou. V jejich tělech se totiž pravidelně odehrává hormonální bouře, která jim propůjčuje schopnost počít a donosit zdravé dítě.

Problém je ale v tom, že i přes tuto zjevnou jinakost nemají žádné úlevy. Přesto, že mnohé z nich každý měsíc trápí premenstruační syndrom, který má tak široké spektrum projevů, že by kvůli tomu šla nejednomu z nás hlava kolem. 

Pochopte, co všechno na něj může mít vliv a zjistěte, jak se ho dá zbavit!

Co je to premenstruační syndrom

Premenstruační syndrom (zkráceně PMS) je stav, který působí na ženské tělo i psychiku. Ačkoliv ho prakticky žádná žena neprožívá stejně, nejčastěji se vyskytuje v období krátce před začátkem menstruace. I když existují ženy, které ho neznají, odborné zdroje uvádí, že alespoň někdy ho zažívá 90 % menstruujících žen. Jedná se tedy o velmi rozsáhlý problém, který si zaslouží naši plnou pozornost.

premenstruační syndrom příznaky

Příznaky premenstruačního syndromu

Naše okolí si nejčastěji všimne naší náladovosti a podrážděnosti. Případně také většího sklonu k pláči. Kdyby šlo ale jenom o tohle!

Mezi další projevy PMS patří:

  • Teplota
  • Deprese
  • Nadýmání
  • Bolest v podbřišku
  • Akné
  • Bolest prsou
  • Průjem, nebo zácpa
  • Únava
  • Nespavost, nebo nadměrná spavost

Některé dámy mohou také omdlévat, mít migrénu nebo zvracet. Rozhodně tedy nejde o nic, co by bylo kterékoliv ženě příjemné. Test na premenstruační syndrom ovšem neexistuje. Jediné, co jsou lékaři schopni z různých diagnostických metod vyčíst, jsou poruchy štítné žlázy a další zdravotní problémy, které ale nemusí s PMS nutně souviset. (Některé se navíc zjišťují velmi těžko. Třeba endometrióza, nebo chronický únavový syndrom.)

premenstruační syndrom teplota léčba

Léčba premenstruačního syndromu

Na premenstruační syndrom neexistuje žádný lék. Proto se ženám nejčastěji doporučuje změna životního stylu. Případně také užívání léků proti bolesti. 

Přírodní léčba

Jedním z prvních tipů lékařů je zvýšení pitného režimu. To by mělo přispět k menším problémům s nadýmáním. Dále by měly ženy konzumovat hodně ovoce, zeleniny a dalších zdravých potravin. Což je ale často v rozporu s tím, že ženy mají v tomto období mnohem větší chuť na čokoládu a na další nezdravá jídla. 

V životosprávě ženy s PMS by mělo být i víc vitamínu D, vitamínu B6, vápníku a hořčíku. Což by mělo přispět ke zlepšení nálady a k redukci menstruačních křečí. Sázkou na jistotu je i spánek, cvičení a redukce stresu. Z bylinek na plné čáře vítězí drmek obecný. Na nadýmání pomáhá pampeliška. Zkusit můžete i užívání třezalky tečkované (pozor na antikoncepci!) a ginkgo-biloby.

premenstruační syndrom bylinky

Léky

Z léků toho na výběr v rámci PMS příliš nemáte. Leda, že by vám stačilo pravidelné užívání léků na bolest, prášků na spaní, léků na zastavení zácpy nebo projímadel. Jelikož se takto nedá příliš dlouho existovat, je moudřejší, když se rozhodnete potlačit nežádoucí projevy dlouhodobým užíváním doplňků stravy pro menstruující ženy, nebo pro ženy v menopauze. Obsahují bylinky, které mají pozitivní vliv na hladiny hormonů a na psychickou pohodu. Takže byste se měly po určitém čase cítit lépe.

Autorem článku je:

Jana Pařízková

Menopauza je důležitý předěl v životě každé ženy. Moje motto zní: Buďte během menopauzy v pohodě.

Vaše menopauza

Rozsáhlý průvodce menopauzou - co je nejlepší na menopauzu, jak dlouho trvá, kde se dá udělat test, jak pracují ženské hormony. O tom všem se u nás dozvíte.

Kontakt

Kontakty