Šalvěj lékařská: Pomocník při ženských potížích

Trápí vás problémy spojené s menopauzou? Pak možná přišel čas na to, abyste vyzkoušely účinky šalvěje. Co tahle léčivka z rodu hluchavkovitých umí? 

Bylinky jsou všemocné. Například šípek má dobrý vliv na podporu imunitního systému. Je totiž bohatý na vitamín C. Zázvor si zase snadno poradí s nachlazením. Levandule díky své vůni navozuje uvolnění a podporuje spánek. A takto bychom mohly s naším výčtem pokračovat skoro donekonečna.

Věděly jste, že ale existují i bylinky, jejichž užívání se spojuje se zmírněním problémů, které způsobuje ženský přechod? Pokud je pro vás toto téma aktuální, v tomto článku najdete všechno, co pro vás může šalvěj lékařská udělat. A že toho je!

Co je to šalvěj lékařská

Šalvěj lékařská je léčivá bylina, která ze sebe vydává velmi výrazné aroma. Díky tomu se často přidává do koupelových, nebo kořenících směsí. Původně pochází z oblasti Středomoří. Známá byla i v oblasti pro nás exotické Malé Asie. Poté se rozšířila do další končin, včetně naší země, ve které je známá cca od 9. století. Pěstování šalvěje bylo v té době doménou klášterních zahrad. Dnes se může používat čerstvá. Jsme ale zvyklí i na sušenou.

šalvěj lékařská účinky

Účinky šalvěje lékařské

Šalvěj obsahuje vitamín K, železo, vitamín B6, vápník a mangan. Dále je v ní malé množství hořčíku, zinku, mědi, vitamínu A, vitamínu E a vitamínu C. Což ji přímo předurčuje k tomu, aby na nás působila mnoha různými účinky.

Dokáže:

  • Bojovat proti volným radikálům
  • Podporovat zdraví dutiny ústní
  • Přispívat k normální hladině krevního cukru
  • Zlepšovat paměť a soustředění

Někteří lidé ji dokonce užívají na pleť. Připisují se jí totiž omlazující účinky. Které ocení jak mladé, tak o něco starší ženy.

Podpora v období menopauzy

Domácí pěstování šalvěje může překvapivě zmírnit i problémy, které jsou spojené s ženským přechodem. O šalvěji se říká, že obsahuje látky, které mohou tělu pomoci zvýšit hladinu estrogenu. (Či alespoň zmírní jeho prudký propad.) Kromě jiného byste se měly potýkat s nižším výskytem návalů horka, které se mohou opakovat i několikrát do hodiny. Nejprve byste ale měly zjistit, zda na ni nejste přecitlivělé. 

Jak ji užívat?

Šalvěj můžete přidávat jako koření do jídla. Je ale nutné myslet na to, že tak budete s největší pravděpodobností činit nepravidelně. Malá dávka navíc nebude mít na tělo až takový efekt. Proto můžete přejít na další metody, kterých se lze dlouhodobě držet.

šalvěj lékařská použití čaj

Čaj ze šalvěje

Jedním z prvních nápadů, který můžete při nejbližší příležitosti vyzkoušet, je čaj ze šalvěje. Jeho příprava je snadná, takže ho zvládnou uvařit i ženy, které s ním zatím nemají žádnou osobní zkušenost.

Budete potřebovat: 15 g čerstvé/4 g sušené šalvěje, 240 ml vody, citron

Při vaření čaje ze šalvěje postupujte jako normálně. Vezměte sítko, nebo natrhejte lístky do hrnku a přelijte je horkou vodou. Nechte 5 minut louhovat. Následně dochuťte citronem a můžete se napít.

Šalvěj v přírodních doplňcích stravy

Další variantou, jak můžete dostat šalvěj do svojí životosprávy, je pravidelné užívání doplňků stravy pro ženy v menopauze. Oproti čajům mají spoustu výhod. V první řadě, obsahují komplex dalších bylinek, vitamínů a dalších látek, které mají dobrý vliv na ženské zdraví. 

Také u nich zvládnete mnohem lépe hlídat dávkování. Stačí si jen přečíst, co na obalu uvádí výrobce. Přírodní doplňky stravy se šalvějí si navíc snadno zabalíte na pracovní, nebo jiné cesty z domova. Takže jde o velmi praktické řešení, které vám šetří námahu i čas.

Autorem článku je:

Jana Pařízková

Menopauza je důležitý předěl v životě každé ženy. Moje motto zní: Buďte během menopauzy v pohodě.

Vaše menopauza

Rozsáhlý průvodce menopauzou - co je nejlepší na menopauzu, jak dlouho trvá, kde se dá udělat test, jak pracují ženské hormony. O tom všem se u nás dozvíte.

Kontakt

Kontakty