Jak dlouho trvá menstruace a jak ji zastavit

Menstruace se většinou dostaví na začátku puberty. Od té doby pak ženy menstruují, až na přestávku během těhotenství, každý měsíc. Až do přechodu. Ačkoliv je ale poměrně dlouhou dobu součástí našeho života, koluje kolem ní mnoho polopravd a mýtů. Čemu tedy věřit?

Menstruace je periodicky opakující se krvácení, během kterého z těla odchází neoplodněné vajíčko, krev a děložní sliznice. Jakmile je děloha opět čistá, je připravená na další cyklus, během kterého se celý proces opakuje. Až do doby, dokud nedojde k početí. Druhou výjimkou je menopauza, kterou končí ženská schopnost reprodukce.

Menstruační cyklus úzce souvisí s činností ženských hormonů. Ty mají vliv na střídající se měsíční fáze. (Menstruace, folikulární fáze, ovulace…) V případě, že má žena málo tělesného tuku, může to mít vliv na ztrátu menstruace, nebo na její nepravidelnost. Odchylky od normálu mohou způsobovat i problémy se štítnou žlázou a další druhy nemocí.

Jak dlouho trvá menstruace

Tělo každé ženy je jiné. Proto stejně jako v případě nástupu první menstruace, menopauzy nebo ovulace nemůžeme přesně stanovit její pevnou délku trvání. Za průměr se obvykle považuje údaj v rozmezí 4-8 dní. V závislosti na délce menstruačního cyklu se krvácení dostavuje po 24-38 dnech.

první menstruace

První menstruace

První menstruaci se říká menarche. Obvykle k ní u dívek dochází okolo 13 let. Může se ale dostavit prakticky kdykoliv od 11 do 15 let. Jde o znak, že dochází k sexuálnímu dospívání dívky v ženu. Často jde také o jeden z prvních příznaků nástupu puberty.

První menstruace ale nemusí automaticky znamenat, že od dané chvíle bude pravidelně docházet ke standardnímu měsíčnímu cyklu. Někdy se stává, že se tělo musí na měsíční krvácení (po hormonální stránce) připravit. Takže se další nějakou dobu znovu neobjeví. V případě, že k první menstruaci došlo dříve než v 10 letech, nebo se zatím cyklus neobjevil i přesto, že je dívka starší, jde o důvody, proč vyhledat lékaře.

Silná menstruace

Průměrné množství krve, které odejde z těla menstruací, se pohybuje okolo 2-3 polévkových lžic. Pokud je větší, může poukazovat na hormonální poruchu, nebo na jiné závažné zdravotní stavy, které je nutné řešit s lékařem. Za silnou a hodně bolestivou menstruací může být i endometrióza, jejíž symptomy může překrýt užívání hormonální antikoncepce.

jak zastavit silnou menstruaci

Jak zastavit menstruaci?

Na sílu a délku menstruace má vliv celá řada faktorů. Například tělesná váha, věk nebo stres. I hormonální antikoncepce může menstruaci zmírnit a o něco zkrátit. Lze ale zkrátit menstruaci cíleně, ze dne na den? Ne tak úplně. A to nehledě na to, co říkají různé babské rady.

Asi nejvíc ovlivňuje délku a sílu menstruace užívání antikoncepce. Malý vliv může mít i sexuální styk, který zmírňuje menstruační bolesti. Vyvrcholení může dokonce podpořit dělohu v tom, aby se vyprázdnila rychleji. Pokud máte silnou menstruaci každý měsíc, zkuste konzumovat více vitamínu K. (U něj ale pozor, je rozpustný v tucích. Zvýšeným množstvím se lze intoxikovat.) Další způsoby ale nemají příliš velkou účinnost. Ženské tělo má nastavený cyklus a nelze do něj tak jednoduše zasáhnout.

Pokud už jste ve zralém věku a cítíte, že nemáte daleko k přechodu, vyzkoušejte dlouhodobé užívání doplňků stravy s bylinkami, které vám pomohou udržet si uspokojivou kvalitu života.

Autorem článku je:

Jana Pařízková

Menopauza je důležitý předěl v životě každé ženy. Moje motto zní: Buďte během menopauzy v pohodě.

Vaše menopauza

Rozsáhlý průvodce menopauzou - co je nejlepší na menopauzu, jak dlouho trvá, kde se dá udělat test, jak pracují ženské hormony. O tom všem se u nás dozvíte.

Kontakt

Kontakty