Třezalka tečkovaná: Účinná bylinka na uklidnění

Ti, kteří se zajímají o účinky bylinek vědí, že při psychickém vypětí mohou zkusit třezalku na nervy. Je o ní totiž velmi dobře známo, že dovede uklidnit i zmírnit průběh depresí. Pojí se s jejím užíváním ale nějaká rizika?

Třezalka tečkovaná je hotový zázrak. A to nejen na pohled. Samozřejmě, nejprve si všimneme jejích jasně žlutých květů. Lidé, kteří se rozhodli třezalku pěstovat, jí navíc říkají mnoha různými jmény. Uchytilo se třeba její pojmenování bylina sv. Jana, svatojánská bylina nebo čarovník.

Jak ale vědět, že pro vás bude užívání tohoto žlutého pomocníka bezpečné? A jaké jsou vůbec nejlepší způsoby, jak tuto rostlinu zařadit do svého životního stylu?

Co je to třezalka tečkovaná

Třezalka tečkovaná je léčivá bylina, která roste na území Evropy, Asie a v některých končinách Afriky. V dnešní době se nejvíc používá na problémy psychického rázu a na různě vážné deprese. Obsahuje silice, xanthony, třísloviny či flavonoidy. Dohromady je v ní ale přes 150 látek. U řady z nich byl navíc prokázán pozitivní účinek na lidský organismus.

třezalka účinky

Účinky třezalky tečkované

Třezalka tečkovaná má bohaté využití v lidové, ale i v moderní medicíně. 

Dokáže:

  • Působit na potíže spojené s klimakteriem
  • Urychlit hojení oparů
  • Zmírňovat atopický ekzém
  • Tlumit křeče

Někteří odborníci se k jejímu užívání přiklánějí i u pacientů, kteří se snaží vyléčit ze závislostí (alkohol, nikotin…), nebo je souží obsedantně-kompulzivní porucha.

Přírodní antidepresivum

Vraťme se ale k účinkům třezalky tečkované na psychiku. Třezalka tečkovaná má pozitivní vliv na lehké, až středně těžké deprese. Také dovede zmírňovat úzkosti a další psychické problémy. Včetně sezónní afektivní poruchy, která souvisí se změnou počasí. Nejčastěji se u lidí vyskytuje v podzimních a zimních měsících, kdy je málo světla.

třezalka čaj tablety

Užívání a využití

I když z předchozích řádků jasně vyplývá, že užívání třezalky tečkované může být pro člověka prospěšné, je nutné myslet na to, že zacházení s ní má několik zvláštností a specifik. Ačkoliv bylo prokázáno, že člověku předávkování třezalkou nehrozí, někteří senzitivnější uživatelé mohou pociťovat mírné obtíže.

Ty bývají zastoupené trávicími problémy. Dále se u nich může dostavit únava, či fotosenzitivita. Největším úskalím užívání třezalky je ale něco jiného. Působí zásadní kontraindikaci vůči některým předepsaným lékům. (Hormonální antikoncepce, Warfarin…) Z toho důvodu je nutné číst příbalové letáky a informovat o záměru užívat třezalku vašeho ošetřujícího lékaře. Jinak není vyloučeno, že vaše současná léčba kvůli jejímu nasazení selže.

Pokud vám žádný z výše uvedených problémů nehrozí, vyzkoušejte třezalkové kapky. Velmi oblíbené jsou i čaje s třezalkou. Pokud ale chcete cílit na víc potíží najednou, nejlepší pro vás bude užívání komplexních doplňků stravy pro ženy v menopauze. Kromě toho, že podpoří vaši psychiku mohou mít dopad i na návaly horka a další obtíže, které v této době máte.

Autorem článku je:

Jana Pařízková

Menopauza je důležitý předěl v životě každé ženy. Moje motto zní: Buďte během menopauzy v pohodě.

Vaše menopauza

Rozsáhlý průvodce menopauzou - co je nejlepší na menopauzu, jak dlouho trvá, kde se dá udělat test, jak pracují ženské hormony. O tom všem se u nás dozvíte.

Kontakt

Kontakty