Přírodní estrogen – znáte všechny zdroje?

Když se posuneme do staršího věku, začne nás děsit strašák jménem menopauza, pro kterou je typický strmý propad ženských pohlavních hormonů. Proto vám dáme pár tipů jak doplnit estrogen přírodní cestou. 

Lidská těla jsou řízená nikoliv mozkem, ale hormony. Nejen, že ovlivňují naši náladu, nebo pocit hladu, ale i to, zda jsme ve stresu či reprodukční chování. Ženy jsou na jejich kolísání zvyklé téměř celý život. Pak, když dojde k jejich rapidnímu poklesu, se nestačíme divit, na jakých všech věcech se to odrazí.

Jelikož se přechodu žádná žena nevyhne, je dobré znát alespoň pár informací, které potraviny a bylinky mohou propad ženských hormonů zmírnit. Třeba tím, že tělu dodají fytoestrogeny, které jsou jim podobné.

Co je to estrogen

Estrogen jsme zvyklé vnímat jako jeden hormon. Ve skutečnosti je jich ale celá skupina. Hlavním estrogenem v těle člověka je estradiol. Dále ještě rozeznáváme estriol a estron. Ženské pohlavní hormony zaručují normální sexuální vývoj v době puberty. Také mají vliv na hladinu cholesterolu v krvi. Navíc zabraňují řídnutí kostí.

estrogen v jídle zdroje

Přírodní zdroje estrogenu

Rostlinné estrogeny známe pod pojmem fytoestrogeny. Jejich struktura se nápadně podobná lidským estrogenům. Z toho důvodu se ženám doporučují jako alternativní metoda klasické hormonální léčby. Jejich výhodou je, že mohou podporovat normální stav kostní hmoty. To je důležité, protože v období klimakteria může docházet k jejímu řídnutí, což vede prakticky nevyhnutelně k vyššímu riziku zlomenin.

Estrogen v potravinách

Nyní se zaměříme na estrogeny v potravinách. Často jde o již zmíněné fytoestrogeny, které se podobají lidskému estrogenu. Dávejte ale pozor na to, abyste to s nimi zbytečně nepřeháněly. Jak se říká, všeho moc škodí. 

Pokud se budete tohoto doporučení držet, můžete si pochutnat na:

  • Lněném semínku
  • Sójových bobech
  • Sušeném ovoci (datle, švestky, meruňky)
  • Sezamových semínkách
  • Česneku
  • Broskvích
  • Bobulovém ovoci (jahody, maliny, brusinky…)
  • Tofu
  • Tempehu
  • Brokolici, květáku, růžičkové kapustě
estrogen v potravinách

Devizou všech těchto potravin bohatých na estrogen je také to, že tělu dodají potřebné vitamíny a další živiny, které jsou nutné k jeho normálnímu fungování.

Estrogen v bylinkách

Stejným způsobem mohou na ženské tělo účinkovat i některé bylinky. Ty mohou ke všemu působit i na další doprovodné jevy, které se pojí s přechodem, jako jsou návaly horka, změny nálad, úzkosti a deprese nebo pokles libida.

Spolehnout se v tomto ohledu můžete na:

Dále můžete vyzkoušet ženšen, nebo ginkgo-bilobu. O nasazení bylinek se ale nejprve pobavte s ošetřujícím lékařem. Některé z nich totiž mají rušivé účinky na další léky, které berete. (V tomto ohledu mluvíme především o třezalce tečkované, která už zapříčinila řadu nově narozených po selhání antikoncepce.)

estrogen bylinky

Pokud vám nic z výše uvedených tipů nepomůže, můžete se informovat o možnostech hormonální terapie. Myslete ale na to, že její nasazení může doprovázet řada nežádoucích účinků. Pro začátek je proto vždy výhodnější, pokud začnete s neinvazivními přírodními metodami, mezi které se řadí i dlouhodobé užívání doplňků stravy, které jsou určené pro ženy v období menopauzy. Kromě výše zmíněných bylinek hledejte v jejich složení i vitamín E, kyselinu pantothenovou a zinek.

Autorem článku je:

Jana Pařízková

Menopauza je důležitý předěl v životě každé ženy. Moje motto zní: Buďte během menopauzy v pohodě.

Vaše menopauza

Rozsáhlý průvodce menopauzou - co je nejlepší na menopauzu, jak dlouho trvá, kde se dá udělat test, jak pracují ženské hormony. O tom všem se u nás dozvíte.

Kontakt

Kontakty