Návaly horka – co znamenají a jak se jich zbavit?

Tělo má mechanismy, jak reguluje svou teplotu. Někdy se ale stává, že nereaguje správně na to, v jakých se nachází podmínkách. Může nám být buď velká zima, což je projev zimnice, nebo naopak příliš velké horko. V takových případech máme co dočinění s návaly. 

Návaly horka jsou způsobené nejčastěji menopauzou. Během ní dochází k rapidnímu úbytku ženských pohlavních hormonů, pod jejichž taktovkou byla naše těla od první menstruace v pubertě

Jelikož s návaly horka často souvisí nadměrné (nejen noční) pocení, může se to negativně propsat do veřejných úrovní našeho života. Nikdo nechce mít v práci náhradní oblečení, do kterého se může převléct, když se z ničeho nic zapotí. Nával horka v zimě zase může vést k větší nemocnosti, protože se během ochlazování nachladíme na studeném vzduchu. 

Pojďte pochopit, jak návaly horka vznikají a zjistěte, jak se s nimi dá pracovat.

Co způsobuje návaly horka?

Návaly horka jsou záchvaty, které nejsou způsobené vnějším působením tepla. Někdy se objeví náhle, jindy zase cítíme, že přicházejí postupně. Tento stav může trvat několik sekund. V některých případech ale může trvat i 10 minut. V průměru je však délka jednoho návalu zhruba 4 minuty. Nejednoznačná je i jejich četnost. Existují ženy, které mají jeden, či dva návaly týdně. A pak takové, které trápí několik návalů za hodinu. Největší vliv na ně mají hormony.

návaly horka a pocení

Projevy návalů horka

Projevy návalů horka jsou u každé z žen různé. Existuje ale několik společných rysů, ze kterých můžete při jejich rozpoznávání vycházet.

Můžete pozorovat:

  • Brnění v prstech
  • Zteplání kůže
  • Zrychlený tep
  • Zarudnutí obličeje
  • Zvýšené pocení

Návaly horka v těhotenství

I když si návaly horka spojujeme především s menopauzou, moc se nemluví o tom, že stejný problém můžete zažívat i v těhotenství. Věděly jste, že návaly horka a zvýšené pocení mohou být dokonce příznaky toho, že jste v jiném stavu? Opět jsou totiž vázané na změny hormonálních hladin.

Hodně ale souvisí i s některým ze spouštěčů. Vliv na ně má například pití nápojů s kofeinem. Dále je na seznamu potenciálně rizikových aktivit pití teplých nápojů. Horko vám může být i kvůli stresu, nebo úzkosti.

návaly horka v těhotenství

Návaly horka v menopauze

Ve své podstatě jde problémy s návaly v těhotenství vztáhnout i na menopauzu. Jen s tím rozdílem, že na vině je vyhasínání vaječníků. (Které jsou v těle zodpovědné za produkci hormonů.) Dokonce i rizikové aktivity jsou stejné. Extra ale přidáváme pití alkoholu, o kterém se domníváme, že ho těhotné ženy kvůli bezpečnosti nepijí.

Co na návaly horka?

V těhotenství vám doporučíme tento jev prostě vydržet. Můžete si ulevit třeba tím, že otevřete okno, dáte si vlažnou sprchu, nebo se napijete. Ale nic dalšího. Řada pro vás jinak neškodných přípravků a bylinek totiž může mít negativní dopady na vyvíjející se plod.

U žen v menopauze je to jiné. Ty mohou na své problémy vyzkoušet bylinky, mezi které patří velmi populární červený jetel, nebo ploštičník hroznatý. Vzhledem k obsahu fytoestrogenů je vhodná i konzumace výrobků, které jsou ze sóji. 

co na návaly horka

Dále je možné vyzkoušet i další alternativní metody. Starší ženy nedají dopustit na pravidelné cvičení jógy, která pomáhá zachovávat pohyblivost a pružnost jejich postavy. V případě vážnějších psychických komplikací, které mohou během menopauzy nastat, jsou nápomocné i různé druhy meditací a vizualizací. Také se zkuste zaměřit na eliminaci spouštěčů a jezte vyváženou stravu, která je bohatá na vitamíny, stopové prvky a minerální látky.

Aby vás zbytečně netrápily další potíže, které jsou spojené s přechodem, místo jednotlivých bylinek si zvolte jejich komplex, který tělu dodáte z vhodně sestavených přírodních doplňků stravy pro zralé ženy.

Kromě červeného jetele a ploštičníku hroznatého hledejte v jejich složení tyto látky:

  • Smldinec chlupatý
  • Len setý
  • Drmek obecný
  • Ženšen pravý

Kromě bylinek se zaměřte i na další látky. Mezi ty nejlepší patří zinek, vitamín B6, kyselina pantothenová, vitamín B12.

Autorem článku je:

Jana Pařízková

Menopauza je důležitý předěl v životě každé ženy. Moje motto zní: Buďte během menopauzy v pohodě.

Vaše menopauza

Rozsáhlý průvodce menopauzou - co je nejlepší na menopauzu, jak dlouho trvá, kde se dá udělat test, jak pracují ženské hormony. O tom všem se u nás dozvíte.

Kontakt

Kontakty