Test na menopauzu – jak funguje a jak vybrat správně?

Menopauza čeká každou reprodukčně aktivní ženu. Její nástup ale může být dost nejasný. Zvlášť, když do procesu často zasahuje kondice štítné žlázy, nebo neplánované těhotenství. Nejjednodušším způsobem, který vám pomůže zjistit, na čem jste, je test na detekci menopauzy.

O menopauze všechny víme, že ji provází ztráta menstruace. Drastický pokles ženských pohlavních hormonů navíc působí i jiné problémy. Namátkou třeba vaginální suchost, pokles libida nebo řídnutí kostí.

U každé ženy ale přichází menopauza v jiném věku. Nelze se tedy řídit čistě průměrem. Kvůli tomu ale mohou vznikat velmi komplikované situace. Nejedna žena si myslí, že už přišel přechod a posléze se ukáže, že je těhotná. Projevy přechodu dokáže velmi spolehlivě imitovat i problematická štítná žláza. 

Jestli máte ještě čas, nebo je nutné změnit životosprávu, vám naštěstí řekne menopauza test.

Jak funguje test na menopauzu?

Test na menopauzu funguje obdobně, jako tradiční těhotenský test. Při vykonání malé potřeby odeberete vzorek ranní moči, do kterého namočíte testovací proužek. (Ten z moči zjišťuje přítomnost hormonů.) Výsledky pak znáte během několika minut.

jak vybrat test na menopauzu

Jak vybrat správně domácí test na menopauzu

Vybírat si můžete z několika typů domácích testů. Jako první u uživatelek často vyhrává ten, který stojí méně. (Cena testu se pohybuje od 200,- a výš.) Hledět byste ale měly i na počet kusů v balení, které vám umožní testování vzorku moči v různých fázích měsíce. 

Vzhledem k tomu, že testy na menopauzu fungují na stejném principu, jediné, o čem se vyplatí ještě navíc přemýšlet je přesnost výsledků. Jinak ale mezi jednotlivými výrobky neexistuje podstatný rozdíl.

Návštěva lékaře

I když jsou domácí testy všeho druhu vítané, pokud vám vyjde pozitivní výsledek (čehokoliv, na co se testujete), měly byste se objednat na prohlídku k lékaři, který výsledek ještě dodatečně potvrdí.

menopauza lékař

Před zahájením prohlídky se bude zajímat o to, kdy bylo poslední datum vaší periody a jaké pociťujete příznaky přechodu. Dále může odebrat vzorek pH. To se v produktivním věku pohybuje okolo hodnoty 4,5. V menopauze vyskočí až na hodnotu 6. Dále vám může odebrat vzorek krve, ze kterého zjistí hladinu hormonů. Doplnění obrazu mohou dodat testy na zjištění funkce štítné žlázy a jater, či lipidový profil.

Když se příchod menopauzy potvrdí, lékař vám doporučí učinit několik kroků, které vám pomohou celou situaci trochu lépe zvládat. Doporučuje se třeba zvýšení pitného režimu, který může zmírnit návaly horka. Při styku je zase extrémně důležitý lubrikační gel, který vyřeší potíže s vaginální suchostí.

Řešením je v mnoha případech i užívání volně prodejných doplňků stravy, které jsou zaměřené na ženy procházející menopauzou. Vzhledem ke komplexu bylinek a dalších prospěšných látek pomáhají s udržením vysoké kvality života.

Autorem článku je:

Jana Pařízková

Menopauza je důležitý předěl v životě každé ženy. Moje motto zní: Buďte během menopauzy v pohodě.

Vaše menopauza

Rozsáhlý průvodce menopauzou - co je nejlepší na menopauzu, jak dlouho trvá, kde se dá udělat test, jak pracují ženské hormony. O tom všem se u nás dozvíte.

Kontakt

Kontakty