Bolest bradavek: Příčiny a jak ji zmírnit

Bolest bradavek je velice nepříjemná, ale v některých fázích života ženy je celkem očekávatelná. Jelikož jde ale pro většinu z nás o zvláštní jev, podíváme se společně na to, co ho může vyvolat a jak se s ním dá poprat.

Ačkoliv společnost ženská ňadra sexualizuje, jejich primární funkcí je výživa nově narozených dětí, které nemohou přijímat klasickou (dospěláckou) stravu. Z toho důvodu je pochopitelné, že pokud kojíte, intenzivní zátěž může způsobit bolest bradavek a jejich praskání. V jiných případech si ale bolest bradavek zaslouží zvýšenou pozornost, protože ve srovnání s klasickou bolestí prsou jde o méně obvyklý problém, za kterým může být i hodně vážná příčina.

Co vše byste měli o bolesti bradavek vědět? Na to se spolu zaměříme v následujících několika sekcích.

Nejčastější příčiny bolesti bradavek

Jedním z nejjednodušších vysvětlení bolesti bradavek je jejich nadměrné tření o příliš těsnou podprsenku, nebo tričko. (Případně může jít ještě o kombinaci nevhodně zvoleného materiálu, který toto tření zhoršuje.) Dále může být na vině i dermatitida, nebo ekzém. (Ne, opravdu to není jen záležitost kůže jiných částí těla.) Zcela vynechat ale nemůžeme ani rakovinu prsu, která se kromě bulky projevuje i změnou na bradavce a její bolestí. (Z toho důvodu se vyplatí jít neodkladně za odborníkem, který vás důkladně vyšetří.)

bolest bradavek příčiny menstruace těhotenství menopauza

Bolest bradavek v těhotenství

Jak už bylo řečeno, ženy mohou očekávat velké změny i v průběhu těhotenství, které mění jejich tělo prakticky k nepoznání. Kromě častějších otoků v různých částech těla se očekávají i změny vašich prsou, které se připravují na kojení vašeho budoucího dítěte. (Bolest prsou, napětí a podobně navíc patří k prvním příznakům jiného stavu.) Postupem času by se měla bolest bradavek zmírnit, očekávejte ale růst prsou až do porodu. Po něm navíc přichází mechanické podráždění bradavek kojením.

Bolest bradavek před menstruací

Ženy před menstruací si často stěžují na bolest a napětí v prsou, které může zahrnovat i přechodnou bolest bradavek. Za tento jev mohou ženské hormony, které se mění v průběhu cyklu. Pokud nepříjemné pocity odezní se začátkem menstruace, není potřeba se nějak znepokojovat.

Bolest bradavek v menopauze

Na bolest prsou a bradavek se musíte připravit i v období menopauzy, kdy taktéž dochází k masivním změnám hormonální činnosti. Také počítejte s tím, že toto nepohodlí může přetrvávat i několik měsíců po poslední menstruaci. Jelikož bolest a změna na prsou může být ve vyšším věku i příznakem rakoviny, je velmi důležité, aby ženy nezanedbávaly pravidelnou mamografickou prevenci.

jak zmírnit bolest bradavek

Jak bolest zmírnit?

Pokud jste těhotná, svou bolest nemůžete zmírnit žádným způsobem. V první řadě proto, že jde o přirozený jev a pak také proto, že jakýkoliv zásah může ublížit vašemu dítěti. 

Co se týče bolesti bradavek před menstruací, může vám pomoci:

V případě, že jste si v prsu nahmatala bulku, jedno prso je nápadně větší, je na něm patrná změna barvy nebo si všímáte podivných změn na bradavce, neprodleně se objednejte ke specialistovi, protože by mohlo jít o rakovinu prsu. (Když se na ni přijde včas, může vám vaše rychlé jednání zachránit život.)

U mladších žen se běžně dělá vyšetření ultrazvukem, starší ženy se zase posílají na mamografické vyšetření. V případě podezřelého nálezu se pak dělá biopsie, v průběhu které se odebere vzorek z prsu k bližšímu zkoumání. Pokud se diagnóza potvrdí, lékaři vám nasadí léčbu proti rakovině. Než se ale začnete děsit, ne každý nádor prsu je zhoubný, takže se držte a bojujte.

Autorem článku je:

Jana Pařízková

Menopauza je důležitý předěl v životě každé ženy. Moje motto zní: Buďte během menopauzy v pohodě.

Vaše menopauza

Rozsáhlý průvodce menopauzou - co je nejlepší na menopauzu, jak dlouho trvá, kde se dá udělat test, jak pracují ženské hormony. O tom všem se u nás dozvíte.

Kontakt

Kontakty