Bolest prsou: Nejčastější příčiny a jak ji zmírnit

Bolest prsou po stranách není skoro u žádné z žen vítaná. I přesto ale k bolesti prsou v mnoha případech dochází. Může být za tímto jevem rakovina? A mohou vás bolet prsa při kojení? To vše a mnohem víc vám prozradíme níže.

Ačkoliv jsou ženská prsa považována za jeden z erotických znaků, ve skutečnosti byla stvořena k tomu, aby zajišťovala dětem jejich první potravu. Vzhledem k tomu, že těla žen procházejí v průběhu života mnoha hormonálními změnami (z nichž některé se periodicky opakují) tkáň prsou na ně pravidelně reaguje.

Z toho důvodu mohou ženy zaznamenat bolest prsou na dotek. Na vině ale mohou být i další věci, nad kterými máme občas kontrolu. Stačí se tedy jen zamyslet nad tím, jestli neděláte něco nevědomky špatně.

Nejčastější příčiny bolesti prsou

Jak už bylo řečeno, prsa obvykle reagují na hormonální změny v organismu ženy. Jde tedy o něco, s čím se ženy musí naučit žít.

příčiny bolesti prsou v přechodu

Na vině ale může být i:

 • Špatně zvolená podprsenka
 • Rakovina
 • Zánět prsu
 • Užívání některých léků (na vysoký krevní tlak, některé léky na léčbu psychických poruch atd.)
 • Cysta

A mnoho dalších problémů. Pokud chcete mít jistotu, že je s vámi všechno v pořádku, doporučujeme vám objednat se k ženskému lékaři. Ten vás prohlédne a v případě potřeby vám doporučí sonografické, nebo mamografické vyšetření prsů.

Bolest prsou v přechodu

Bolest prsou se většinou přihlásí i během menopauzy. Může být ale trochu jiná než v reprodukčně aktivním období. Většinou jde o nepříjemné pálení a otékání. Bolest může postihnout jedno, nebo obě prsa.

V případě, že si všimnete výtoku z prsu, změny jeho barvy, tvaru, velikosti a podobně, neprodleně navštivte svého ošetřujícího lékaře. Mohlo by jít totiž o vážnější problém, který je nutné začít velmi rychle řešit.

Bolest prsou v těhotenství

Bolest prsou v těhotenství je celkem běžná, protože hormony pracují na tom, aby mohly ženy po porodu kojit. Mnohdy tento jev doprovází růst prsní tkáně.

Bolest prsou je zároveň jedním z příznaků těhotenství. Obvykle se dostavuje ve třetím a čtvrtém týdnu, kdy ještě žena nemusí vědět, že je těhotná. Po porodu vás zase mohou bolet prsa při kojení, protože dítě může kousat a příliš intenzivně sát. V prsu ale také může vzniknout zánět.

bolest prsou v těhotenství před menstruací

Bolest prsou před menstruací

Bolest prsou před menstruací se typicky připisuje premenstruačnímu syndromu. Opět jsou s největší pravděpodobností na vině hormony. Tento jev obvykle s menstruací odezní a odborníci mu nepřipisují žádný důležitý význam.

Jak zmírnit bolest prsou?

Jak už bylo řečeno, je ve vašem vlastním zájmu zjistit, jestli netrpíte rakovinou prsu, či jiným podobně závažným stavem. Pokud zatím nemáte nárok na bezplatné vyšetření prsů, hodí se objednat na kliniku jako samoplátkyně. Za ten klid, kterého se vám po vyšetření dostane, vám to jednoznačně stojí.

Když je všechno v pořádku, můžete zkusit:

 • Vyměnit podprsenku
 • Omezení kávy, čaje a energetických nápojů
 • Omezení konzumace soli
 • Teplé a studené obklady
 • Vitamín E a vitamín B6
 • Lehké cvičení, v jehož průběhu nedochází k natřásání prsou (jóga, tai-chi, plavání…)

Naprostou samozřejmostí by pro vás mělo být i pravidelné samovyšetření prsů, které vás v případě nesrovnalostí dovede do ordinace vašeho ošetřujícího lékaře.

Také můžete vyzkoušet dlouhodobé užívání doplňků stravy s obsahem bylinek na menopauzu.

jak zmírnit bolest prsou

Autorem článku je:

Jana Pařízková

Menopauza je důležitý předěl v životě každé ženy. Moje motto zní: Buďte během menopauzy v pohodě.

Vaše menopauza

Rozsáhlý průvodce menopauzou - co je nejlepší na menopauzu, jak dlouho trvá, kde se dá udělat test, jak pracují ženské hormony. O tom všem se u nás dozvíte.

Kontakt

Kontakty