Příznaky premenopauzy a jak se připravit na přechod

V určité fázi života žen začne docházet k pozvolnému vyhasínání funkce vaječníků. Na začátku si toho nemusíte ani všimnou, potíže ale začnou postupem času narůstat, a to až do chvíle, kdy vstoupíte do období menopauzy. Víte, jak premenopauzu poznáte? A dá se na nástup menopauzy nějak připravit?

Ženská schopnost reprodukce je ohraničena celkem jasným časovým rámcem, který když je překročen, už nelze počít, donosit a porodit dítě. Některé dámy tuto skutečnost opláčou, další si oddechnou, že už si konečně nemusí pravidelně dělat preventivní těhotenský test.

Skoro ve všech případech se ale musí ženy nějak připravit na to, že je čeká velké množství změn, z nichž některé nebudou moc příjemné. Z toho důvodu má mnoho žen z menopauzy strach.

Jak poznáte, že už se to blíží? A jakých tipů se můžete držet, abyste menopauzu zvládly v co nejlepší kondici a rozpoložení?

Co je to premenopauza?

Premenopauza je první ze tří fází klimakteria. Toto období obvykle přichází mezi 40. a 50. rokem života. V průměru však tento proces začíná asi čtyři roky před poslední menstruací. Pro toto období je typické, že začíná docházet ke zpomalování funkce vaječníků a tím pádem i ke změnám v hormonální činnosti. Z toho důvodu jsou celkem obvyklé poruchy menstruačního cyklu, kdy může být krvácení mnohem méně předvídatelné, slabé nebo naopak o dost silnější.

premenopauza příznaky jak dlouho trvá

První příznaky premenopauzy

Ještě než se pustíme do nějakého popisu premenopauzy, je důležité si říct, že premenopauza znamená období před menopauzou. Odborníci pro tuto fázi často používají termín perimenopauza, z toho důvodu se nenechte těmito změnami pojmenování zmást.

Premenopauza nemusí mít u žen žádné výraznější projevy, protože stále dochází k menstruaci a změny v hladinách hormonů mohou být opravdu dost malé. Je ale velmi pravděpodobné, že po čase budou tak zjevné, že vám bude jasné, že jste již na cestě, která směřuje k přechodu. (A tím pádem se dostanete do další fáze.)

Postupem času si můžete všimnout například:

  • Delšího nebo kratšího menstruačního cyklu
  • Vynechané menstruace (což ale může být ještě stále i kvůli těhotenství)
  • Silné nebo slabé menstruace
  • Nočního pocení
  • Návalů horka
  • Problémů se spánkem
  • Změnou nálad
  • Vaginální suchosti

Jak dlouho trvá?

Každá žena je jiná, takže neexistuje ani žádná jednotná definice toho, jak dlouho by měla premenopauza/perimenopauza u každé z nás trvat. Obvykle se ale uvádí, že to, že jste v období před přechodem poznáte podle toho, že se vám může posunout cyklus až o 7+ dní. Také to znamená, že jste v posledních třech měsících měla alespoň jednu menstruaci.

Hormonální změny před počátkem menopauzy mohou být navíc zjistitelné 8-10 let před jejím začátkem. Samotná perimenopauza může trvat několik měsíců, ale i již zmíněné 4 roky.

jak překonat premenopauzu

Jak se připravit na menopauzu?

Prvním krokem může být dlouhodobé užívání přírodních doplňků stravy na příznaky a projevy (pre)menopauzy, které obsahují bylinky, jež mohou zvyšovat váš životní komfort.

V jejich složení hledejte:

  • Červený jetel
  • Ploštičník
  • Len setý
  • Drmek obecný
  • Ženšen
  • Zinek
  • Smldinec chlupatý

A další vitamíny a látky, které přispívají k normálnímu stavu ženského organismu.

Užívání takového doplňku stravy také doplňte pravidelnou pohybovou aktivitou, která vás udrží ve formě, podpoří normální stav kostní hmoty a přispěje k vaší lepší náladě. Hodně důležitý je i zdravý jídelníček, redukce stresu a kvalitní odpočinek.

V neposlední řadě byste si neměly odpírat sexuální život, protože i ten může přispět k vaší větší spokojenosti a duševní pohodě.

Autorem článku je:

Jana Pařízková

Menopauza je důležitý předěl v životě každé ženy. Moje motto zní: Buďte během menopauzy v pohodě.

Vaše menopauza

Rozsáhlý průvodce menopauzou - co je nejlepší na menopauzu, jak dlouho trvá, kde se dá udělat test, jak pracují ženské hormony. O tom všem se u nás dozvíte.

Kontakt

Kontakty