Ztráta menstruace: Známe nejčastější příčiny

Menstruace se u žen obvykle dostavuje každý měsíc. Obvykle začíná v pubertě a končí přechodem, který může přijít mezi čtyřicítkou a padesátkou. Někdy se ale stane, že se menstruace zastaví i z dalších příčin. Zatímco některé z nich jsou poměrně běžné, další vyžadují asistenci odborníků. Chcete vědět o tomto tématu víc? Pokud ano, to nejdůležitější vám prozradíme v následujících několika odstavcích.

Menstruace je pravidelné krvácení, v jehož průběhu se z dělohy vyplavují zbytky nepotřebné děložní sliznice, která byla připravená na uchycení oplodněného vajíčka. Ačkoliv přirozený cyklus nemusí být pravidelný jako hodinky, považuje se za normální, že se opakuje každých 28-35 dní. (Některé ženy mohou mít menstruační cyklus kratší, ale ani to nebývá často překážkou pro otěhotnění.)

Když menstruace ustane, většina žen v produktivním věku to chápe jako jeden z příznaků těhotenství. Ve skutečnosti ale může jít i o projev dalších jevů a problémů, z nichž některé vyžadují odborné řešení.

Příčiny ztráty menstruace

ztráta menstruace příčiny

Ztráta menstruace při antikoncepci

Některé ženy, které berou hormonální antikoncepci, pozorují v týdnu jejího vysazení slabší a kratší menstruaci. V první řadě je třeba říct, že toto krvácení ve své podstatě menstruací není, protože tělo ženy reaguje na vysazení hormonů a krvácí pouze ze spádu. Také není pravidlem, že ženy při užívání antikoncepce nemají menstruaci vůbec, protože existují i takové, které mají poruchu krvácivosti a při jakémkoliv krvácení z jejich těla odchází větší množství krve. (V takovém případě ale může antikoncepce podpořit menší krevní ztrátu, protože lze předpokládat, že bez ní by bylo krvácení ještě silnější.)

Ztráta menstruace při sportu

Pokud patříte mezi nadšenkyně do zdravého životního stylu a nedokážete si představit svůj život bez toho, že trávíte několik hodin týdně v posilovně, může se stát, že své vášni propadnete natolik, že časem o svou menstruaci přijdete.

Zvýšená tělesná zátěž a příliš intenzivní cvičení může způsobit, že žena o svou menstruaci přijde. Technicky vzato to může souviset s tím, že tělo nenachází dostatek energie pro udržení normálního reprodukčního mechanismu. Samozřejmě, pokud intenzivně cvičíte pouze jednou za čas (například jednou za tři měsíce), žádný negativní vliv na vaši menstruaci by to mít nemělo.

Ztráta menstruace při hubnutí

Ztráta menstruace hrozí i ženám, které jsou posedlé štíhlou linií a ztrátou hmotnosti. Ženské tělo má přirozeně vyšší obsah tělesného tuku, který zajišťuje normální fungování hormonů a který je důležitý pro bezproblémové těhotenství.

Pokud žena o optimální množství tukové hmoty přijde (případně už nemá vůbec žádnou), organismus to chápe tak, že žena nemá dostatečný přísun živin, takže je nežádoucí, aby ztrácela energii reprodukcí, kterou by ani nemusela přežít.

U ztráty menstruace kvůli cvičení a kvůli nedostatku tuku je důležité, aby ženy svou situaci řešily s odborníky. Kromě gynekologa může jít i o výživového specialistu a o osobního trenéra. (U mnohých je totiž problém v tom, že jsou na svých zvycích ohledně cvičení a stravování závislé, takže potřebují odborné rady někoho, kdo jim umožní dávat na sebe pozor, ale zároveň to nepřehánět.)

ztráta menstruace v přechodu

Ztráta menstruace v přechodu

Naprosto normálním jevem je ztráta menstruace v přechodu, který značí ukončení reprodukčně aktivního období. Před úplným koncem krvácení může být krvácení silné, slabé nebo nepravidelné. Vzhledem k tomu, že dokud žena nepřestane 12 po sobě jdoucích měsíců menstruovat může ztráta menstruace (i přes malou pravděpodobnost) značit těhotenství, je důležité, aby zralé ženy nezanedbávaly preventivní prohlídky u svého ženského lékaře. Ten je zároveň jedním z hlavních zdrojů informací, jak se v období menopauzy chovat, aby se nesnížil váš životní komfort.

Co dělat při ztrátě menstruace?

Během těhotenství a menopauzy by měly ženy diskutovat svou situaci s ženským lékařem. V průběhu menopauzy navíc můžete vyzkoušet dlouhodobé užívání doplňků stravy pro ženy, které obsahují bylinky na zmírnění jejích příznaků. (Nespavost, návaly horka, náladovost, pocení…). Tyto přípravky přispívají k hormonální rovnováze.

V jejich složení hledejte zejména tyto látky:

  • Červený jetel
  • Ploštičník hroznatý
  • Len setý
  • Smldinec chlupatý
  • Drmek obecný
  • Ženšen pravý
  • Zinek a další vitamíny

U žen, které ztratily menstruaci kvůli cvičení a hubnutí bychom pak trvali na tom, že kromě gynekologa by si je měl vzít do péče i odborník na cvičení a na zdravou výživu. S jejich pomocí se můžete postupně vrátit ke zdravé tělesné hmotnosti, která je pro nastartování menstruace velice důležitá. Vzhledem k nutnosti přehodnotit dosavadní život vám navíc v takové situaci možná pomůže i psycholog.

Autorem článku je:

Jana Pařízková

Menopauza je důležitý předěl v životě každé ženy. Moje motto zní: Buďte během menopauzy v pohodě.

Vaše menopauza

Rozsáhlý průvodce menopauzou - co je nejlepší na menopauzu, jak dlouho trvá, kde se dá udělat test, jak pracují ženské hormony. O tom všem se u nás dozvíte.

Kontakt

Kontakty