Co je to progesteron a jak ho doplnit?

Progesteron je druhý ženský pohlavní hormon, který působí na reprodukci. Jelikož se ale častěji hovoří o úloze ženských hormonů estrogenů, v tomto článku vám o něm povíme vše, co byste o něm měly vědět.

Ženské tělo má velmi spletitý systém fungování. Každý měsíc se v něm od první menstruace (menarche) opakují cykly, které ho mají připravit na otěhotnění. Jakmile toto reprodukčně aktivní období skončí, nastává menopauza, během které dojde k poklesu ženských pohlavních hormonů a tělo začně fungovat jinak než jsme byly zvyklé. (Což s sebou přináší mnoho nevýhod i zdravotních rizik.)

Jelikož je ale pro mnohé z nás svět ženských hormonů stále trochu záhadou, dnes se zaměříme na poměrně obsáhlý popis toho, za co je v ženských tělech zodpovědný progesteron.

Co je to progesteron

Progesteron je steroidní ženský hormon. V těle ho tvoří žluté tělísko vaječníků (žláza s vnitřní sekrecí). Když žena otěhotní, tento hormon vylučuje i placenta. Dále se na jeho produkci podílejí nadledvinky a varlata. Během menopauzy jeho hladina v ženském těle strmě klesá. Což do velké míry souvisí s tím, že v tomto období vyhasíná funkce vaječníků.

nedostatek vysoká hladina progesteronu

Co se týká jeho konkrétních úkolů v ženském organismu, progesteron ovlivňuje sekreční fázi menstruačního cyklu. Také podporuje růst děložní sliznice poté, co dojde k ovulaci. Ovšem, jen v případě, že dojde k oplodnění vajíčka. V opačném případě se jeho působení přeruší. Když naopak k těhotenství dojde, progesteron zastavuje menstruační cyklus. Dále se podílí na zahuštění hlenu děložního čípku a působí na vývoj mléčných žláz.

Vysoká hladina progesteronu

Vysoká hladina ženského hormonu progesteronu většinou člověku nezpůsobuje žádné potíže. Jde o přirozený proces, který se pojí především s obdobím těhotenství, během kterého má progesteron plné ruce práce. Progesteron také bývá součástí hormonální antikoncepce. V těle pak nenavozuje ovulaci.

Nedostatek progesteronu

Mnohem složitější je, pokud má žena ve svém těle progesteronu málo. Má to totiž vliv na její plodnost a menstruační cyklus. Mezi hlavní ukazatele tohoto problému patří neschopnost udržet těhotenství, nepravidelná menstruace a slabá funkce vaječníků.

jak doplnit progesteron

Jak doplnit progesteron?

Podpora tvorby progesteronu může probíhat na několika úrovních. Pokud máte zkušeného lékaře, může vám doporučit progesteron ve formě gelů a mastí. Jsou cenově poměrně dostupné, takže se nemusíte bát, že by vám jejich používání udělalo díru do peněženky. V případě větších obtíží vám lékař může navrhnout i užívání léků.

Zvýšení progesteronu přírodní cestou

Pokud nejprve chcete vyzkoušet zvýšení progesteronu přírodní cestou, můžete se zaměřit na změnu jídelníčku. Na podporu jeho tvorby v těle má pozitivní dopad konzumace brokolice, zelí, květáku, ořechů, dýně nebo špenátu. Některé potraviny jsou také spojované se snížením estrogenu v těle, což by mohlo mít taktéž vliv na zvýšení progesteronu. Mezi jídla, kterým se připisuje tento účinek, patří třeba banán a už dříve jmenované zelí.

Hladině progesteronu v těle prospějete i tím, že:

  • Budete méně ve stresu
  • Budete mít zdravou tělesnou váhu
  • Se nebudete fyzicky přetěžovat
  • Budete spát

Z bylinek by vám mohl pomoci:

  • Smldinec chlupatý
  • Len setý
  • Drmek obecný
zvýšení progesteronu

Také vyzkoušejte dlouhodobé užívání volně prodejných doplňků stravy pro ženy v menopauze, které jsou na přírodní bázi. Obsahují bylinky a další pro tělo prospěšné látky, které mají pozitivní vliv na udržení vysoké kvality života i v takto náročném období. V jejich složení hledejte kromě výše zmíněných bylinek i červený jetel, ploštičník hroznatý, zinek a komplex vitamínů. Je ale potřeba se nespoléhat na to, že jejich účinek na sobě pocítíte za týden. Jelikož tělo ženy funguje cyklicky, je potřeba mít se sebou trpělivost. U toho podnikejte i další kroky, které vedou k celkové změně životního stylu a uvidíte, že se budete za čas cítit mnohem lépe.

Autorem článku je:

Jana Pařízková

Menopauza je důležitý předěl v životě každé ženy. Moje motto zní: Buďte během menopauzy v pohodě.

Vaše menopauza

Rozsáhlý průvodce menopauzou - co je nejlepší na menopauzu, jak dlouho trvá, kde se dá udělat test, jak pracují ženské hormony. O tom všem se u nás dozvíte.

Kontakt

Kontakty