Co znamená menstruace v přechodu a jak na ni?

I když to tak možná nevypadá, dlouhá menstruace v přechodu nemusí být vůbec ničím výjimečným. Jelikož je ale každá žena od přírody úplně jiná, je pochopitelné, že každá reaguje na perimenopauzu odlišně. Je silná menstruace v přechodu jediným problémem, se kterým se můžete setkat?

Přechod je pro ženy velice náročným obdobím, v průběhu kterého si občas sáhnou na dno. Nejde jen o to, že už nebudou mít s největší pravděpodobností žádné biologické dítě, ale také se v téhle době odehrává široké spektrum dalších změn, které ovlivňují kvalitu našeho každodenního života.

Některé ženy trápí nespavost a častá změna nálad. Jiné takové problémy nemají, ale zase je trápí nízké libido, vaginální suchost a pravidelné horko, které přichází v těch nejméně vhodných situacích.

Jaké další změny se v průběhu perimenopauzy odehrávají ve vašem menstruačním cyklu?

Jak by měla vypadat menstruace v přechodu?

Na tuto otázku neexistuje prakticky žádná správná odpověď. Je to totiž velice individuální záležitost, která vychází z rozdílných hodnot hormonů, genetiky, zdravotního stavu a mnoha dalších faktorů.

Co se týče menopauzy, za průměrný věk se považuje cca 51 let. Problém je v tom, že perimenopauza, která jí předchází, může trvat i 10 let. (Průměr je cca 4 roky.) Pokud jste v posledních 12 měsících neměla menstruaci, znamená to, že jste dosáhla menopauzy. Je ale potřeba dodat, že samotným problémem bývá pro mnoho žen právě doba perimenopauzy, kdy dochází k mnoha změnám menstruačního krvácení.

nekončící nepravidelná menstruace v přechodu

Nekončící menstruace v přechodu

Tento bod je trochu ošemetný, protože to, že krvácíte, nemusí nutně znamenat, že jde o menstruační krvácení. Vzhledem k tomu, že se tak může projevovat polyp v děloze, nebo rakovina děložního čípku, je ve vašem vlastním zájmu, abyste při jakémkoliv vážnějším podezření navštívila svého ženského lékaře, který si vás důkladně prohlédne a stanoví pravou příčinu vašeho problému.

Na druhou stranu, není neobvyklé, že ženy mají v průběhu perimenopauzy silnější a delší menstruační krvácení. Silné krvácení, které vyžaduje například dva druhy ochrany proti protečení, pro jistotu konzultujte se svým lékařem i tak. Hlavně proto, že nadměrné krvácení může narušovat vaše každodenní aktivity a může vám způsobit anémii.

Nepravidelná menstruace v přechodu

V průběhu perimenopauzy počítejte i s nepravidelností cyklů. Někdy budete špinit, jindy bude vaše menstruace silná a i do nějaké pravidelnosti bude mít váš jinak pravidelný cyklus hodně daleko.

Jelikož to vše činí menstruaci silně nepředvídatelnou, nejlepším řešením pro vás bude používání speciálních menstruačních kalhotek, které jsou moderní menstruační pomůckou. Vzhledem k tomu, že dovedou účinně zachytávat menstruační krev, se nemusíte bát, že se vám někde stane nepředvídatelná nehoda.

špinění místo menstruace v přechodu

Špinění místo menstruace v přechodu

Samozřejmě, některé ženy mohou zaznamenat špinění místo menstruace, ale vzhledem k nepředvídatelnosti situace je vhodné zjistit, jestli nejde o špinění mimo periodu. Také může jít o jeden z příznaků těhotenství. (To se mimo jiné děje poměrně často. Dámy si myslí, že jsou v přechodu a místo toho jim lékař sdělí, že mohou za devět měsíců čekat potomka.) Z toho důvodu je vhodné, abyste si pro svůj vlastní klid udělala těhotenský test.

Jelikož ani špinění není samo o sobě úplně normální, svou situaci proberte s ošetřujícím lékařem. Ten se pokusí zjistit, jestli je váš problém zapříčiněn hormonální nerovnováhou, nebo na něj má vliv například rakovina děložního čípku.

Co pomáhá v menopauze?

Jak vidíte, menopauza a období před ní rozhodně není procházka růžovou zahradou. Naštěstí si můžete od jejích projevů ulevit. Například snižte teplotu v ložnici a zvažte výměnu peřin. To by mělo redukovat noční návaly pocení. Také pijte dostatek tekutin, mějte zdravý jídelníček a pravidelně se hýbejte. Určitě vám neprospěje nadměrná stresová zátěž.


Součástí tohoto období by měly být i pravidelné prohlídky u vašeho ošetřujícího lékaře, které můžete doplnit dlouhodobým užíváním bylinných přípravků pro ženy v klimakteriu.

Autorem článku je:

Jana Pařízková

Menopauza je důležitý předěl v životě každé ženy. Moje motto zní: Buďte během menopauzy v pohodě.

Vaše menopauza

Rozsáhlý průvodce menopauzou - co je nejlepší na menopauzu, jak dlouho trvá, kde se dá udělat test, jak pracují ženské hormony. O tom všem se u nás dozvíte.

Kontakt

Kontakty