Estrogen: Co vše byste měly o tomto ženském hormonu vědět?

Ženy v produktivním věku obvykle procházejí hormonálními změnami. Často v řádu několika dní. Je to dáno tím, že hormonální činnost ovlivňuje jejich schopnost otěhotnět. Pokud se tak nestane, celý systém se resetuje a vše začíná odznova. Jedním z nejdůležitějších ženských hormonů je estrogen. Co vše byste o něm měly vědět?

O ženách se říká, že nejsou stabilní. To je činí více emotivní a zcela nekompetentní o čemkoliv rozhodovat. Alespoň to říkaly (a ještě stále říkají) některé teorie, které se zabývají důvody, proč si ženy nezaslouží stejné postavení a práva, jaké mají muži.

Tato nestabilita ženské povahy se připisuje častému střídání hormonálních fází, jejichž cílem je zajistit, aby mohla žena úspěšně otěhotnět. 

Jelikož se okolo ženských hormonů točí spousta mýtů, dnes se podíváme na vše, co byste měly vědět o hormonu, kterému se říká estrogen.

Co je to estrogen?

I když to vypadá dost jednoduše, estrogen není jenom jeden. Ve skutečnosti jde o skupinu steroidů. Jejich název odkazuje na estrální cyklus. Pro estrální cyklus je typické periodické opakování, které je klíčové pro otěhotnění

Primárně jsou estrogeny přítomné v ženských tělech. V malém množství je však v těle mají i muži. (Stejně, jako ženy mají v těle malé množství testosteronu.) Mezi hlavní druhy estrogenů patří estradiol, estriol a estron. U žen, které jsou mezi první menstruací a menopauzou je primárním estrogenem estradiol. Po menopauze u žen v těle převažuje estron, který je v porovnání s estradiolem slabší.

estrogen účinky funkce

Účinky a funkce estrogenu

Estrogen je velice důležitý, protože stimuluje vaječníky, ve kterých dozrávají vajíčka. Ta se následně uvolňují a při spojení s mužskou spermií obvykle dochází k jejich oplodnění. Estrogen má také vliv na pružnost a lubrikaci ženských pohlavních orgánů.

Dalším úkolem estrogenu je produkce hlenu děložního čípku atd. Taktéž se podílí na růstu prsou a na zastavení produkce mateřského mléka po odstavení.

Jak snížit estrogen?

Vzhledem k tomu, že estrogen má v těle žen důležitou úlohu a svým způsobem ženy chrání před nemocemi, kterými (až do doby menopauzy) častěji trpí pánové, není v našem zájmu estrogen snižovat. Něco jiného je ale popis chování, kterého se dopouštíme a které může jeho hladinu nevědomě snižovat.

Na hladinu estrogenu v těle žen má negativní vliv:

  • Excesivní cvičení, které vede ke ztrátě veškeré tukové tkáně
  • Anorexie

Snižování hladiny estrogenu má vliv pouze u žen, které mají estrogenu nadbytek. (Což by mohlo vést k rozvoji některých nebezpečných nemocí, jako je například rakovina prsu.) Pokud se vás to týká, v takovém případě vám mohou lékaři doporučit omezení alkoholu, ztrátu nadměrných kil, Středomořskou dietu, dostatečný příjem vlákniny a cvičení.

jak zvýšit a snížit estrogen

Jak zvýšit estrogen?

Ženy po menopauze se celkem běžně zajímají o to, jak doplnit estrogen, který by jim mohl pomoci zmírnit nepříjemné projevy přechodu. 

Po domluvě s lékařem můžete vyzkoušet změnu jídelníčku. Obecně se doporučuje konzumace sóji a sójových výrobků. Také vám prospějí vitamíny skupiny B s vitamínem D. Z bylinek se nejběžněji doporučuje červený jetel, ploštičník hroznatý, smldinec chlupatý, len setý a ženšen pravý. Někteří výrobci dělají z bylinek a dalších vitamínů tablety a doplňky stravy, které mají za cíl dodávat do ženského organismu všechno, co by mohl při boji s hormonální nerovnováhou využít. (Někdy to ale nestačí a ženám je doporučena hormonální terapie, kterou řídí lékař.)

Estrogen a menopauza

V průběhu času ženám vyhasíná funkce vaječníků. Tento stav často doprovází změny menstruačního cyklu. Menstruace je nepravidelná a nemusí tak často docházet k ovulaci. Jakmile vaječníky přestanou uvolňovat vajíčka, menstruace se úplně zastaví a přichází přechod.

Pro přechod je typická změna hormonální činnosti (viz převládající hormony v těle ženy výše). Z toho důvodu se musí ženy mnohem víc snažit, aby byly zdravé a v kondici. Postupně se u nich totiž začínají objevovat četné zdravotní a psychické problémy. (Osteoporóza, deprese…)

Ačkoliv jde o přirozený jev, ženy by neměly v průběhu celého života podceňovat preventivní prohlídky u svého ošetřujícího lékaře. I kvůli tomu, že mohou přestat menstruovat dřív. Při snaze zmírnit projevy menopauzy pak můžete vyzkoušet doplňky stravy s bylinkami, které jsou spojované s ženskou vitalitou a pohodou.

Autorem článku je:

Jana Pařízková

Menopauza je důležitý předěl v životě každé ženy. Moje motto zní: Buďte během menopauzy v pohodě.

Vaše menopauza

Rozsáhlý průvodce menopauzou - co je nejlepší na menopauzu, jak dlouho trvá, kde se dá udělat test, jak pracují ženské hormony. O tom všem se u nás dozvíte.

Kontakt

Kontakty