Estrogen v tabletách: Jaké látky by měly obsahovat?

I když na to ženy po většinu času nemyslí, jednoho dne dojde k poměrně radikálnímu poklesu hladiny estrogenu, který s sebou přináší široké spektrum nežádoucích vedlejších projevů, se kterými se musí dámy nějak poprat. Jelikož to není vždycky snadné, řada z nich si bere na pomoc doplňky stravy na podporu hormonální rovnováhy. Víte, jaké látky by měly obsahovat?

I když menopauza představuje v životě drtivé většiny žen důležitý milník, očekává se, že vše budeme zvládat stejně jako dřív. Nehledě na to, jestli nás zrovna trápí únava, bolest hlavy, podrážděnost či nával horka a pocení.

Jelikož tyto (a další) příznaky menopauzy mohou trvat i po dobu několika let, je pochopitelné, že se necítíte ve své kůži a hledáte cesty, jak si v tomto náročném období alespoň trochu ulevit. Jednou z variant je změna životního stylu, kterou doplníte o dlouhodobé užívání přírodních doplňků stravy na podporu hormonální rovnováhy.

Takových přípravků je ale na českém trhu nespočet, takže je důležité vědět, podle obsahu kterých látek poznáte kvalitní výrobek, který stojí za to kupovat.

Estrogen a menopauza

Ženská plodnost je ve srovnání s tou mužskou časově úzce ohraničená. Zhruba mezi 35-40 lety dochází k postupnému poklesu estrogenu, který je v organismu zodpovědný nejen za normální plodnost, ale také za široké spektrum dalších tělesných pochodů. Lidský organismus je zároveň hodně citlivý i na opravdu malé odchylky, takže ženy před menopauzou (za kterou se považuje stav, kdy jste 12 měsíců po sobě nemenstruovala a nejste těhotná), musí napřít všechny své síly, aby v tomto čase zvládly alespoň trochu normálně fungovat.

I když v menopauze o estrogen úplně nepřijdete (protože ho existuje několik druhů), ten, který začíná převládat je slabší. Nedovede tedy plně vykompenzovat změny, ke kterým dochází.

estrogen a menopauza

Jak zvýšit estrogen přirozeným způsobem?

Pokud u lékaře odmítnete hormonální terapii, která je jedním z konzervativních způsobů léčby těchto problémů, můžete do svého jídelníčku zkusit zařadit potraviny, které obsahují takzvané fytoestrogeny.

Jde o rostlinné látky, které se svou strukturou poměrně dost podobají ženskému hormonu estrogenu. Organismus žen s nimi navíc dokáže do určité míry pracovat, takže může dojít ke zmírnění některých nepříjemných potíží. Mezi jejich hlavní zdroje patří například sója a červený jetel.

Přírodní estrogenové tablety

Přírodní doplňky stravy na podporu hormonální rovnováhy obvykle obsahují vitamíny, minerály a bylinky, které mohou zvýšit komfort žen v období perimenopauzy a menopauzy. Mnohé jsou vhodné pro dlouhodobé užívání a dají se sehnat ve volném prodeji. Je ale třeba počítat s tím, že první účinky můžete začít vnímat po několika týdnech po zahájení jejich užívání.

přírodní estrogenové tablety

Jak je užívat a co by měly obsahovat?

Některé doplňky stravy pro menopauzální ženy obsahují látky, které pochází od včel. (Například mateří kašičku, fermentovaný pyl…) Myslete ale na to, že tyto látky nejsou vhodné pro všechny ženy, protože u nich mohou vyvolávat alergické reakce. Další přípravky zase obsahují primárně látky, které podporují normální stav kostní hmoty, ale nejsou dostatečně nápomocné při řešení návalů horka, pocení a podobně.

Proto se snažte ve složení kvalitního přípravku pro ženy v menopauze najít:

  • Len setý
  • Smldinec chlupatý
  • Ploštičník hroznatý
  • Červený jetel
  • Drmek obecný
  • Ženšen pravý

A mnoho dalších bylinek a látek, které mohou podpořit normální hladinu energie a duševní bdělost, podpořit normální stav kostní hmoty a libido, podpořit normální kvalitu spánku a dobrou náladu a podobně.

Také nic nepokazíte, když do svého jídelníčku zařadíte potraviny, které obsahují fytoestrogeny, a které mohou pomoci kompenzovat úbytek ženských pohlavních hormonů. Naprostou samozřejmostí by měla být i pravidelná prevence u vašeho gynekologa a praktického lékaře, protože vlivem změněné hormonální činnosti se organismus stává náchylnější ke vzniku vážných civilizačních chorob.

Autorem článku je:

Jana Pařízková

Menopauza je důležitý předěl v životě každé ženy. Moje motto zní: Buďte během menopauzy v pohodě.

Vaše menopauza

Rozsáhlý průvodce menopauzou - co je nejlepší na menopauzu, jak dlouho trvá, kde se dá udělat test, jak pracují ženské hormony. O tom všem se u nás dozvíte.

Kontakt

Kontakty